DTP'li Ayna: Zamanlama dikkat çekici

DTP'li Ayna: Zamanlama dikkat çekici.15868
  • Giriş : 01.07.2008 / 14:29:00

DTP Grup Başkanı Emine Ayna, ''Ergenekon'' operasyonuna ilişkin olarak, ''AKP Hükümeti, bu operasyonu kendi siyasal programına uygun bir tarzda yürütmektedir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''Gözaltıların, AK Parti kapatma davasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının yapacağı sözlü açıklama öncesine denk gelmesi dikkati çekiyor'' diyen Ayna, şunları söyledi:
''Elbette soruşturma kapsamında sonuna kadar gidilmesi ve operasyonun genişletilmesi önem taşıyor. Türkiye'nin çeteler ve kontrgerilla örgütlenmelerinden tümüyle kurtulması için her türlü siyasi kaygıdan uzak, politik çıkar çatışmalarının bulaşmadığı ciddi bir demokrasi cephesinin güç birliği yapmasına ihtiyaç vardır. Ancak neredeyse bir yıldan bu yana kesintili bir şekilde yürütülen Ergenekon operasyonundan anlaşıldığı kadarıyla, AKP Hükümeti bu operasyonu kendi siyasal programına uygun bir tarzda yürütmektedir.

Çetelerin üzerine giderken bile kendi partisel hesaplarını önde tutan bu anlayışın Türkiye'ye demokrasi getirmesini beklemek hayalci bir yaklaşımdır. Tam da AKP'nin kapatılma davasında savunmaların yapılacağı gün, birilerine mesaj verir gibi eş zamanlı olarak gözaltıların yaşanması, kamuoyunda haklı olarak kuşku yaratmıştır. Günler öncesinden alınmış mahkeme kararının uygulanacağı günün seçiminin tesadüf olduğunu düşünmek mümkün değildir.''

Hukuk dışına çıkmış, çetelere bulaşmış, yasaları çiğneyerek toplum üzerinde baskı ve korku yaratmış kişilere, kim olursa olsun hukuk karşısında hesap sorulması gerektiğini vurgulayan Ayna, ''İnsanların kimlikleri hiç kimseye suç işleme özgürlüğü tanımaz. Kontrgerilla faaliyetlerinin ve örgütlenmesinin tümüyle ortaya çıkarılması için sonuna kadar üstüne gidilmesi konusunda bizler de konunun takipçisi olacağız'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious