DTP'li Başkan Büyükanıt'ı suçladı

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

Batman DTP’Lİ Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan bir basın açıklaması yaparak Genel kurmay demokrasiye müdahale etmiştir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yaşanan tartışmalar ve Genelkurmayın yaptığı açıklama ülkeyi belirsiz ve sancılı bir geleceğe sürüklemiştir diyen DTP’li Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan “Genelkurmayın muhtıra niteliğindeki sert açıklaması ülkemizin hızlı bir şekilde karanlığa yelken açmasına neden olmuştur” dedi.

Kalkan “Avrupa birliğine girmeye hazırlanan ve bu yolda birçok anayasal değişikliğin yapıldığı bir dönemde siyasete ve demokrasiye müdahale anlamına gelen Genelkurmay açıklamasını tasvip etmediklerin belirterek, Demokratik ülkelerde Ordu siyasetin dışında kışlasındadır. Endişe duyduğumuz bu açıklama insan hakları, hukuk devleti ve demokrasi ilkeleriyle bağdaşmamaktadır.

Cumhurbaşkanı seçimi Türkiye’nin demokratik kurumlarına ve anayasal sürece bırakılmalıdır. Ülkemizin geleceğini riske eden ve demokrasiyi rafa kaldırma anlamına gelen bu tür açıklamalara tüm demokrasi savunucularının tavır alması gerekmektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious