DTP'li başkan ifade verdi

DTP'li başkan ifade verdi.17744
  • Giriş : 23.01.2008 / 17:09:00

DTP'li Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin, hakkında açılan bir soruşturma kapsamında cumhuriyet savcısına ifade verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Akengin, savcılıktaki ifadesinde soruşturma açılmasına neden olan "Abdullah Öcalan Kürt halk önderidir" ifadesine aynen katıldığını söyledi.

Diyarbakır'ın Dicle ilçesi Belediye Başkanı Abdullah Akengin, Ekim 2007'de yapılan ve 3 gün devam eden Demokratik Toplum Kongresi'ne sözcü olarak katıldığı için hakkında " Yasadışı örgüt propagandası yapmak " suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında cumhuriyet savcısına ifade veren Akengin, kongrenin sonuç bildirgesindeki teröristbaşı Abdullah Öcalan'dan Kürt Halk Önderi olarak söz edildiği, cezaevi şartları nedeniyle başka bir cezaevine nakli ile demokratik özerklikten söz edildiğini kendisinin de bildirgede yer alan görüşlere aynen katıldığını belirtti.

Öcalan'ın 3,5 milyon Kürt vatandaşı tarafından hem irade, hem de önder olarak kabul edildiğini savunan Başkan Akengin, kendilerinin de bu şekilde kabul ettikleri için kongrenin sonuç bildirgesinde halk önderi olarak yer verdiklerini kaydetti.

Savcının, " Siz Abdullah Öcalan'ı Kürt halk önderi olarak görüyor musunuz" sorusuna Akengin, "Ben açıkladığımız sonuç bildirgesinin tüm içeriğine katılıyorum." dedi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious