DTP'li başkan valiye 'tecrübesiz' dedi

DTP'li başkan valiye 'tecrübesiz' dedi  .23312
  • Giriş : 18.03.2008 / 13:05:00
  • Güncelleme : 18.03.2008 / 13:18:45

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarına her yıl çağrılan cumhurbaşkanı, başbakan ve yabancı devlet adamları bu yıl davet edilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır Nevruz Tertip Komitesi Başkanı Ali Şimşek, gerekçesini "Diyarbakır Nevruz'una ilgi duymayan, mesajlarını algılamayan, Diyarbakır istem, talep ve çığlığını duymayanları davet etmeye ihtiyaç duymadık" ifadesiyle açıkladı.

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarını organize eden Demokratik Toplum Partisi (DTP) İl Teşkilatı bu yılki kutlamaların detaylarını kamuoyuna açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nde yapılan basın toplantısında konuşan DTP Diyarbakır İl Başkanı Nejdet Atalay, son 8 yıldır Nevruz'un olaysız ve büyük bir coşkuyla kutlandığını hatırlatarak, bu yılda aynı şekilde kutlanacağını söyledi.

Bu yılki Nevruz kutlamalarının Bağlar ilçesinde yapılan Nevruz alanında gerçekleşeceğini belirten Atalay, "Her yıl kutlamaların düzenlediği fuar alanı yeni yapılaşma nedeniyle daraldı. Ayrıca hem çok uzak hem de gidiş-dönüş problemli oluyordu. Yeni Nevruz alanının çok ciddi avantajları sözkonusu. En önemlisi kente yakın. 4 tane yolu var. Eski alanın 4 katı büyüklüğünde. Tuvalet, su, gibi ihtiyaç karşılanabilecektir." dedi.

DTP'Lİ BAŞKAN VALİ'YE "TECRÜBESİZ" DEDİ

Yeni Nevruz Alanı için yapılan izin başvurusunun valilik tarafından önce reddedildiğini dile getiren DTP'li Başkan Atalay, şöyle konuştu: "Yeni Nevruz alanda ilk kez böyle büyük bir etkinlik yapılacağı için sayın Vali'nin ciddi endişeleri sözkonusuydu, tecrübesizliğinden kaynaklı. Yaptığımız görüşmede eski yerin dezavantajlarını ve yeni yerin avantajlarını anlattık. Aklıselimin yolu yeni Nevruz alanından yana olduğunu söyledik. Kendileri de kabul etti."

Nevruz Tertip Komitesi Başkanı Ali Şimşek de beklentilerinin Nevruz kutlamalarının coşkulu ve olaysız geçmesi yönünde olduğunu belirtti.

Gazetecilerin sorusu üzerine bu yılki kutlamalarına Cumhurbaşkanı ve başbakan davet etmediklerini söyleyen Şimşek şunları kaydetti: "Diyarbakır Nevruzu'nun anlamına ilişkin ilgi duyan, bu konuda nevruzdan çıkarılabilecek mesajları algılama noktasında ilgili olan kesimleri, yazarları, düşünce insanlarını davet ettik. Her yıl olduğu gibi başbakan ve cumhurbaşkanını davet etmedik. Başbakan eğer Diyarbakır Nevruzu'nun ruhuna, son 7-8 yıldaki Nevruz'larda ortaya koyduğu istem, talep ve çığlığını duymuyorsa Nevruz'a davet etmek konusunda çok fazla ihtiyaç duymuyoruz."

Bir başka soru üzerine Iraklı Kürt liderler Celal Talabani ve Mesut Barzani'yi de davet etmediklerini yanıtlayan Tertip Komitesi Başkanı Şimşek, "Herhangi bir nedeni yok. Daha önceki yıllardaki gibi sırf davet olsun diye bir çalışmayı uygun görmedik. Basında çıksın diye davet etmeyi uygun görmedik. Davet edilmesine rağmen katılım sağlamamış insanların davetine gerek olmadığını düşündüğümüz için davet etmedik" şeklinde konuştu.

Diyarbakır'da 21 Mart Cuma günü yapılacak Nevruz kutlamalarına geçen senelerin aksine tanınmış sanatçıları katılmazken Ali Asker, Çar Newa, Koma Rewşen ve Dicle Fırat Kültür Merkezi gibi yerel gruplar sahne alarak Kürtçe şarkı seslendirecek.

Bir milyon kişinin katılımını hedefleyen DTP, bin kişinin çalıştığı 6 komisyon kurdu. Nevruz günü 2 bin 500 kişiyi görevlendirecek, 60 bin renkli flama dağıtılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious