DTP'li Başkana Öcalan sorgusu

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Şanlıurfa’nın Viranşehir Belediye Başkanı DTP’li Emrullah Cin hakkında, bölücübaşı Abdullah Öcalan’a destek verdiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cin hakkında, geçen 21 Mart Nevruz bayramında yaptığı Türkçe ve Kürtçe yaptığı konuşmada bölücübaşı Abdullah Öcalan’a destek verdiği iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

DTP’li Başkan Emrullah Cin, Viranşehir Cumhuriyet Savcılığı’na yaklaşık bir saat ifade verdi. İfadesinin ardından serbest kalan Cin gazetecilere konuşmayıp, bu konuda daha sonra basın açıklaması yapacağını söyledi. Viranşehir Cumhuriyet Savcılığı’nın Nevruz gösterilerine ait video görüntülerini inceleyeceği ve inceleme sonucuna göre dava açılıp açılmayacağına karar vereceği belirtildi.

Başkan Emrullah Cin, Viranşehir’de düzenlenen Nevruz kutlamalarında yaptığı konuşmasında, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın sağlığıyla ilgili çıkan iddiaların araştırılması için Türk Tabipler Birliği ve İnsan Hakları Vakfı’nın hekimlerinden oluşacak bir heyetin görevlendirilmesi gerektiğini söylemişti. DTP’li Cin ayrıca, toplumsal barış için demokratik açılımların yapılması gerektiğini, ancak devletin bu konuda gerekli adımları atmadığını ileri sürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious