DTP'li başkandan aleni tehdit

DTP'li başkandan aleni tehdit.11047
  • Giriş : 17.04.2009 / 07:33:00
  • Güncelleme : 16.04.2009 / 23:29:31

DTP'li Aksoy, "Gözaltına alınanlar PKK'lıysa biz de PKK'lıyız. Ateşle oynamayın, bu ateş sizi de yakar" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokratik Toplum Partisi (DTP) üyesi bir grup ile bazı sivil toplum örgütü temsilcileri terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonlar sonrasında DTP yöneticilerinin gözaltına alınmasını protesto etti.

Çeşitli STK'ların da destek verdiği DTP üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonları protesto etmek için öğle saatlerinde Galatasaray Meydanı'nda toplandı. Polisin geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen eylemde gruptakiler, "Ateşle oynamayın onlar Kürt halkının temsilcileridirler. Temsilcilerimizi derhal serbest bırakın" yazılı pankart açtı.

Gösteride konuşan DTP İl Başkanı Halil Aksoy, gerçekleştirilen operasyonları Kürt halkının demokratik iradesine yönelik bir saldırı olarak gördüklerini savundu. DTP'siz bir siyaset sahnesi oluşturulmaya çalışıldığını öne süren Aksoy, "Bunu kabul etmek mümkün değildir. DTP'ye yönelen bu şiddet yarın başkalarına da yapılabilir. Buna izin vermememiz gerekir. Siz bize siyaset sahnesini yasaklarsanız bizim ne yapmamız lazım? " dedi.

Gözaltına alınanların ne ise kendilerinin de o olduğunu söyleyen Aksoy şöyle konuştu: "Onlar PKK'lıysa biz de PKK'lıyız. Ateşle oynamayın. Bu ateş sizide yakar. Bu gemi batarsa hepimiz batarız."

Aksoy'un ardından DTP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Dursun Yıldız, hazırlanan ortak metni okuyarak gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi. En son olarak söz alan DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, yaşanan olayları protesto etti. Birdal, "Niyet ne olursa olsun, biz bu niyetleri boşa çıkaracağız. Barışın önündeki fırsatlar değerlendirilemiyor. Umuyorum ki bu yanlışlıktan biran önce dönülür ve arkadaşlarımız serbest bırakılır. " şeklinde konuştu.

"Baskılar bizi yıldıramaz, DTP halktır halk burada, Yaşasın halkların kardeşliği, AKP şaşırma sabrımızı taşırma" şeklinde sloganlar atan grup, açıklamaların ardından olaysız dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*