DTP'li başkanlara soruşturma

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Trilyonluk tapu vurgununda DTP'li belediye çalışanları hakkında soruşturma açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yolsuzlukları müfettiş raporları ile belgelenen Tapu Müdürlüğü çalışanları hakkında da yargı yolu kapatıldığı iddia edilirken, Kayapınar Belediyesi İmar Müdürlüğü ve Emlak Dairesi'nde görevli 3 personal hakkında soruşturma başlatıldı.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü müfettişlerinin hazırladığı raporlarda, mal varlığındaki büyük artış olan ve adına onlarca trilyonu bulan arazi, arsa ve daire tespit edilen 1. Bölge Tapu Sicil Müdürü hakkında savcılık "kovuşturmaya gerek yok" kararı verdi.

Diyarbakır Valiliği bünyesindeki İl İnsan Hakları Kurulu da, 2 ay önce kendilerine yapılan "Tapuda rüşvet vermek zorunda kalıyoruz" şikayetleri üzerine bir komisyon oluşturdu. Komisyon, Tapu Sicil Müdürlükleri'nde yaptığı incelemeyi rapor halinde valiliğe sundu.

Diyarbakır'da sahte evraklarla tapu işlemlerini yaptıkları öne sürülen 1.Bölge ve 2. Bölge Tapu Sicil Müdürlükleri müdür ve çalışanları ile bazı belediye çalışanları hakkındaki savcılık soruşturması sürerken, Diyarbakır Valiliği sadece Kayapınar Belediyesi'nde İmar Müdürlüğü ve Emlak Dairesi'nde görevli 3 personel hakkında soruşturma izni verdi.

Valilik, gerekçe olarak, Tapu Sicil Müdürlükleri'nde çalışanlar hakkında herhangi bir yolsuzluk iddiasının olmadığını öne sürdü.

Tapu işlemlerinde sahte imza ve kaşe kullandıkları gerekçesiyle yolsuzluk yaptıkları öne sürülen belediye çalışanları hakkında soruşturma açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious