DTP'li Baydemir, savcılığa ifade verdi

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 28-31 Mart olaylarıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'da 28 Mart 2006 tarihinde, 4 teröristin cenazesinin toprağa verilmesinin ardından çıkan olaylarda, terör örgütünü övücü açıklamalarda bulunduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Baydemir, sabah saatlerinde geldiği adliye binasından, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Muammer Özcan tarafından ifadesi alındıktan sonra ayrıldı.

Baydemir, olaylar esnasında Emek Caddesi'ndeki göstericilerle yaptığı görüşmede, "Keşke ölenlerin yerine ben ölseydim. Şimdiye kadar 17 kişi öldü, 18. kişi olmasını istemiyoruz. Hepimiz acınızı paylaşıyoruz" demişti.

Olayların ardından İçişleri Bakanlığı'nca görevlendirilen 2 mülkiye başmüfettişinin raporu doğrultusunda hakkında soruşturma açılan Baydemir, soruşturmayla ilgili olarak da "Sivilleşme, demokratikleşme, toplumsal barış ve istikrarın sağlanması için Osman Baydemir'in kurban edilmesi gerekiyorsa buyrun kurban edin beni. Benim koltuk kaygım yok, benim bu ülkenin geleceği ve her 2 halkın bir arada yaşama istencine zarar verilmemesi kaygım var" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious