DTP'li Baydemir: Kürtçe resmi dil olmalı

DTP'li Baydemir: Kürtçe resmi dil olmalı.12265
  • Giriş : 28.06.2008 / 17:06:00

Daha önce Kürtçenin üniversitelerde seçmeli ders olarak okutulmasını isteyen DTP siyasi çizgisi, şimdi resmi dil olmasını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu isteği ilk kez dile getiren DTP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, Kürtçenin ilköğretim ve üniversitelerde öğretilmesi gerektiğini belirterek, "Kürtçe resmi dil olmalı" dedi.

Kürt Dili Geliştirme ve Araştırma Derneği (KÜRDİ-DER) Kürtçe Eğitmen Yetiştirme Projesi'nin devre bitimi nedeniyle eğitim görenlere sertifikaları Büyükşehir Belediyesi'nin terasında düzenlenen resepsiyonla verildi. Burada konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Şu bir gerçek ki dilimiz üniversitelerde, ilkokullarda ve günlük yaşamda resmi dil olmadığı sürece harcanan emekler boşa gider" dedi.

KÜRDİ-DER Başkanı Mazhar Aktaş da proje kapsamında 195 kişinin eğitim gördüğünü ve eğitimin özel olarak Kürtçe öğretmen yetiştirilmesi için geliştirildiğini söyledi. Amaçlarının Kürt dilinin korunup geliştirilmesi olduğunu belirten Aktaş, Kürtçeye karşı asimilasyon uygulandığını iddia ederek, "Bundan dolayı bir gün özür dilenecek" ifadesini kullandı.

Düzenlenen resepsiyona Baydemir'in yanı sıra Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, KÜRDİ-DER Başkanı Mazhar Aktaş, DTP'ye yakınlıklarıyla bilinen STK'ların temsilcileri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious