DTP'li Baydemir'e 5 yıl hapis istemi

DTP'li Baydemir'e 5 yıl hapis istemi.8090
  • Giriş : 11.03.2008 / 13:32:00

Savcı, Osman Baydemir'in, Londra Halkevi'nde yaptığı konuşmasında "terör örgütü propagandası yapmak" suçunu işlediği gerekçesiyle 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Baydemir katılmazken, avukatları Muharrem Erbey ve Ömer Halefoğlu hazır bulundu.

Duruşmada okunan bilirkişi raporuna itiraz eden müdafi avukatları, raporu kabul etmediklerini belirterek, "Müvekkilimiz konuşmasında Avrupa Birliği sürecine ilişkin konuşmasında suç teşkil edecek herhangi bir cümle söz konusu değildir" dedi.

Bilirkişi raporuna bir diyeceklerini olmadığını belirten iddia makamı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. Mütalaada Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir'in İngiltere'de PKK terör örgütü adına faaliyet gösteren Londra Halkevi'nde bir toplantıya katıldığı, toplantıda teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın çiçeklerle süslenmiş portresi ile çatışmada ölen teröristlerin portresinin bulunduğu salonda konuşma yaptığı hatırlatıldı. İddia makamı mütalaasında sanığın konuşma yapmış olduğu yer ve kapalı mekanın fiziksel özellikleri de göz önüne alındığında yasadışı PKK terör örgütünün amaç ve faaliyetlerine hizmet eden bir açıklama niteliğinde bulunduğu, bu şekilde sanığın "Yasadışı terör örgütü propagandası yapmak" suçunu işlediğini vurgulayarak, Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2 maddesi uyarınca cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatları esas hakkında savunmaları hazırlamak için süre istedi.

Mahkeme heyeti, sanık müdafilerinin esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı 6 Mayıs 2008 tarihine erteledi.

İddianamede, Baydemir'in, PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterinin önünde konuşma yaparak "Yasadışı terör örgütü propagandası yapmak" suçunu düzenleyen Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2 maddesi uyarınca 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmişti.

Bilindiği Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 7 Aralık 2006 tarihinde Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone'un davetlisi olarak İngiltere'ye gitmişti. Ziyareti sırasında teröristbaşı Öcalan'ın portresinin de asılı olduğu Londra Halkevi'nde "Aslında Türkiye'nin Kürt sorunu, Türkiye'nin Türk sorunudur. Bu realite Kürt yurttaşlarımızdan daha çok Türk yurttaşlarımızın sahip çıkması gereken bir konudur. Ve aslında bu Türklerin bir nevi kimlik sorunudur." demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious