DTP'li Baydemir'in yargılanmasına başlandı

DTP'li Baydemir'in yargılanmasına başlandı.14188
  • Giriş : 11.06.2009 / 15:38:00

PKK'ya ''Silahlı Kürt muhalefeti'' dediği gerekçesiyle hakkında dava açılmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Terör örgütü PKK'ya ''Silahlı Kürt muhalefeti'' dediği gerekçesiyle hakkında dava açılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır 1. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği görevsizlik kararı üzerine, özel yetkili Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmaya başladı.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Baydemir ile avukatları katıldı.

Dosyanın ''görevsizlik kararı'' ile geldiğini hatırlatan mahkeme başkanı, TCK'nın ''Suçu ve suçluyu övme'' ile ''halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama'' suçlarından yargılanan sanık Baydemir'e yeniden savunma yapıp yapmayacağını sordu.

Baydemir, yaptığı savunmada, televizyon programında açıklamış olduğu görüşlerinin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini, konuşmasındaki ''silahlı Kürt muhalefeti'' cümlesinin herhangi bir övgü veya yergiyi içermediğini iddia etti.

Sanık Baydemir'in avukatı Muharrem Erbey de müvekkili hakkındaki davanın, bazı basın kuruluşlarının yayınları üzerine Genelkurmay Başkanlığının suç duyurusu üzerine açıldığını savundu.

Mahkeme heyeti, mütalaa hazırlaması için dosyanın Cumhuriyet Savcısına gönderilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*