DTP'li Belediye Başkan vekiline 5 yıl hapis

DTP'li Belediye Başkan vekiline 5 yıl hapis.16253
  • Giriş : 17.11.2007 / 13:27:00

Kayapınar Belediye Başkan Vekili Öcalan'ın zehirlendiği öne sürerek bunu protesto etmek amacıyla Diyarbakır'da pankart taşıyıp slogan attıkları için tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP Diyarbakır Merkez İlçe Binası önünde 30 Eylül günü bir araya gelerek Öcalan'ın sağlık sorunlarıyla ilgili yapılan basın açıklamasına katılıp pankart taşıdıkları ve slogan attıkları gerekçesiyle tutuklanan Kayapınar Belediye Başkan Vekili DTP'li Hüsniye Düzel, aynı parti üyeleri Mehmet Çelik, Cemal Ayyıldız, Mehmet Uçaş ve Adem Alçin hakkında ‘Yasadışı örgüt propagandası yapmak' suçundan 3 bin 713 sayılı Terörle Mücadele Yasası'nın 7/2 maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanıkların Abdullah Öcalan'ın sağlığı için basın açıklamasına katıldıkları, bu eyleme katılım gösterilmesi için örgütün yayın organı internet sitelerinden çağrı yapıldığı, bir grubun DTP Bağlar Merkez İlçe Teşkilatı önünde toplandıktan sonra sanıklarında kalabalık ile birlikte tek sıra halinde arka arkaya dizilerek ‘İmralı cezaevi kapatılsın, sağlığın sağlığımızdır' yazılı pankart açıp yürüdükleri belirtildi. Sanıkların kalabalık ile birlikte yürüdükleri sırada ‘Başkansız yaşam olmaz', ‘İmralı cezaevi kapatılsın', ‘Kahrolsun İmralı', ‘İnsanlık zehirleniyor', ‘Artık yeter, sabrımız kalmadı', ‘Kürt halkı iradesini zehirlettirmez', ‘Tecrit ölümdür', ‘Kato şehitleri ölümsüzdür' diye slogan attıkları, güvenlik güçlerinin uyarılarını dikkate almayan kalabalığın daha sonra oturma eylemi gerçekleştirdikleri kaydedildi.

İddianamede, Kayapınar Belediye Başkan Vekili olan DTp'li Hüsniye Düzel'in ayrıca üzerinde ‘İnsanlık zehirleniyor' yazılı pankartı taşıdığı, bu yazı ile Abdullah Öcalan'ın devlet tarafından zehirlendiğini ima ettiği, bu nedenle sanıkların yasadışı örgüt propagandası suçundan ayrı ayrı cezalandırılmaları istendi. Sanıklarla ilgili iddianamenin bir örneği ise DTP'nin kapatılması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Sicil Bürosu'na gönderildi. Sanıkların yargılanmalarına önümüzdeki günlerde 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious