DTP'li Belediye Başkanı Metin Tekçe, istifa etti!

DTP'li Belediye Başkanı Metin Tekçe, istifa etti!.11096
  • Giriş : 15.11.2007 / 13:15:00
  • Güncelleme : 15.11.2007 / 14:10:00

Seçimlerdeki hedefimizin ilimizde 3 yerine 1 milletvekili çıkması benim açımdan bir yenilgidir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tekçe kendisini, 22 Temmuz seçimlerinde 2 aday gösterip, 2'sini de kazanmak yerine, 3 aday gösterip 1'ini kazanmakla suçladı. Sağlık sorunlarının da istifa kararında etkili olduğunu belirten Belediye Başkanı Tekçe, "Seçimlerdeki nihayi hedefimizin ilimizde 3 parlamenter çıkarmaya dönük olmasından dolayı sadece 1 milletvekili çıkarılışımız benim açımdan bir yenilgi ifade etmiştir. Ben bin umut bağımsız adaylarına oy vermiş olan bütün onurlu halkımızdan, böylesi bir taktiksel hataya düştüğümden dolayı binlerce kez özür diliyorum"dedi.


28 Mart 2004 yerel seçimlerinde DTP'den belediye başkanlığını kazanan Metin Tekçe düzenlediği basın toplantısı ile bu görevinden istifa ettiğini açıkladı. Belediye Başkanı Tekçe'nin düzenlediği basın toplantısına, DTP'li Yüksekova Belediye Başkanı Salih Yıldız, Esendere Belediye Başkanı Hurşit Alptekin, DTP Yerel Yönetim Komisyonu görevlisi Hüseyin Yılmaz, İl Başkanı Hasan Güzel, DTP'li İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri katıldı. Belediye Başkanı Tekçe, 22 Temmuz Genel Seçimleri'nde sadece bir milletvekili çıkarmanın kendisinin taktiksel hatasından kaynaklandığını söyledi. Tekçe şöyle konuştu:

"22 Temmuz'da Hakkari'de 3 aday ile seçimlere girmemizdeki en büyük etkenin ben olduğumu hepinizin bilmesini isterim. Seçimlerdeki nihayi hedefimizin ilimizde 3 parlamenter çıkarmaya dönük olmasından dolayı sadece 1 milletvekili çıkarılışımız benim açımdan bir yenilgi ifade etmiştir. Ben bin umut bağımsız adaylarına oy vermiş olan bütün onurlu halkımızdan, böylesi bir taktiksel hataya düştüğümden dolayı binlerce kez özür diliyorum. Bu hatanın bir sorumlusu olarak ve halkla birlikte çalışma yürütmemdeki başarısızlık duygusuyla halka daha iyi bir hizmet sunamamanın vermiş olduğu vicdani rahatsızlıktan kurtulamadım. Ve karşılaştığım ciddi sağlık sorunlarından dolayı Belediye Başkanlığı çalışmalarına da yeterli zaman ayıramadığım için yapmış olduğum görevimden ayrılarak, bunun hesabını ödemeyi siyasi ahlakım ve kişilik yapım gereği hiç kimsenin etkisi ve baskısı altında kendi özgür irademle kararlaştırmış bulunmaktayım. Tekrar ben onurlu halkımızdan özür diliyerek daha da sıkı bir şekilde haklı mücadelelerine sarılmalarını kendilerine yakışır davranışlarını sürdürmelerini istiyor, onlar gibi onurlu başı dik bir halk ferdi olarak başka alanlarda mücadelemi sürdüreceğime and içiyorum"

Tekçe'nin istifasından sonra Belediye Başkanlığı görevini DTP'li Belediye Meclis Üyesi Metin Kazandıoğlu'nun yürüteceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious