DTP'li Belediye Başkanı'na hapis cezası

DTP'li Belediye Başkanı'na hapis cezası.23312
  • Giriş : 10.09.2008 / 00:23:00
  • Güncelleme : 09.09.2008 / 21:37:27

PKK propagandası yapan DTP'li Belediye Başkanı'na hapis cezası...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP'li Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, "Terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Kalkan katılmadı.

İddia makamı, sanık Kalkan'ın bayramda yaptığı mezarlık ziyaretinde, Beşiri ilçesinde güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada ölü olarak ele geçirilen 2 terör örgütü üyesinin mezarına karanfil bırakarak, burada yaptığı konuşmada onlar için "şehit" kavramını kullandığını belirtti.

Mütalaada, Kalkan'ın Terörle Mücadele Kanunu'nun "Terör örgütünün propagandasını yapmak" suçunu kapsayan 7/2. maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından, sanık Kalkan ile birlikte aynı dosyada yargılanan sanıklar Ekrem Değirmenci, Mehmet Ali Emek ve Şemsettin Pekgül'ün ayrı ayrı beraatına, yargılama sırasında vefat eden sanık Masum Akgül hakkındaki davanın düşürülmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, Belediye Başkanı Kalkan'ın ise terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle 1 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

Sanığın, yargılama esnasındaki olumlu tutum ve davranışını dikkate alan mahkeme heyeti, verilen cezanın 10 aya düşürülmesini kararlaştırdı.

KALKAN'A 1 HAFTADA 2'NCİ CEZA

DTP'li Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, bir hafta önce, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince, Roj Tv'yi övücü tarzda konuşma yaptığı gerekçesiyle, "Suçu ve suçluyu övmek" suçundan 10 hapis cezasına çarptırılmış, ceza daha sonra 9 bin YTL para cezasına çevrilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*