DTP'li bir grup Cudi Dağı eteklerine çadırlarını kurdu!

DTP'li bir grup Cudi Dağı eteklerine çadırlarını kurdu!.16416
  • Giriş : 06.02.2008 / 14:28:00

DTP'liler, PKK'ya yönelik yapılan operasyonlara karşı olduklarını göstermek için Cudi'ye yerleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DTP'li bir grup, PKK'ya yönelik yapılan operasyonlara karşı olduklarını göstermek için Kasrik bölgesinde Cudi Dağı eteklerine çadırlarını kurdu.

Terör örgütü PKK'ya karşı yürütülen sınır ötesi ve yurt içindeki operasyonlara tepki göstermek için Şırnak'a gelen DTP'liler, Cudi Dağı eteklerinde kurulan çadırlara yerleşti.

DTP'li bazı milletvekilleri de çadır eylemine katılırken, Grup Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, eylemin demokratik olduğunu, Türkiye'de kan ve gözyaşına son vermek eyleme katıldıklarını söyledi.

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör örgütü PKK'ya karşı yürüttüğü sınır ötesi ve yur tiçi operasyonlara tepki için başlattığı çadır eylemi başladı. Eyleme katılmak için İstanbul, İzmir, Mersin, Adana ve doğu illerinden gelen DTP'liler, eylemin yapılacağı Şırnak'ın Kasrik Beldesi'ne vardı.

DTP'liler burada Cudi Dağı'nın eteklerine kurulan çadırlara yerleşmeye başladı. Diyarbakır'dan yola çıkan gruplar, yaklaşık saat 21.30 sıralarında çadırların kurulduğu Cudi Dağı'na ulaştı. Çadırların kurulduğu Kasrik Beldesi civarında güvenlik kuvvetleri yoğun güvenlik önlemi aldı. Polis, eylemci DTP'lileri tek tek arayarak çadırlara alıyor. Bu arada aranan bazı kişilerin üzerinde teröristbaşı Öcalan'ın posterleri çıktı. Polis, posterlere el koyarak, gerginlik olmaması için sözkonusu kişileri gözaltına almadı.

Havaların soğuk olması nedeniyle eyleme katılanlar çadır önlerinde yakılan ateşlerin etrafında ısınmaya çalıştı. Çadır eylemine DTP'li bazı milletvekilleri de katıldı. Çadırların önünde biriken gruplar, DTP'li milletvekillerini, terör örgütü PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine attıkları sloganlarla karşıladı. Eyleme başta DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, Grup Başkanı Ahmet Türk, milletvekilleri Sırrı Sakık, Fatma Kurtalan, Sevahir Bayındır, Gultan Kışanak, Osman Özçelik, Hasip Kaplan ve belediye başkanları da katıldı.

Çadıra vardıktan sonra açıklama yapan DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, eylemin demokratik bir tepki olduğunu belirtti. Kanı ve gözyaşını durdurmayı hedeflediklerini söyleyen Türk, Türkiye'de insanların mutlu olması için bunun şart olduğunu söyledi. Türk, şöyle konuştu: "Farklı demokratik bir sürecin gelişmesi için tüm halkımızla bugün buradayız. Bugün burada oluşumuzun nedeni, artık insanımızın Türkiye'de kan ve gözyaşını istememesidir. Sorunun daha demokratik yöntemlerle çözülmesini istiyor. Bu düşüncelerle bir barış sesi olarak, bombaların patlamadığı, operasyonların yapılmadığı bir süreç için çaba gösteriyoruz. Bu bir demokratik tepkidir. Bu bir demokratik taleptir. Bu bir demokratik eylemdir. Bu eylemin amacı, barışın hakim olması ve kan ile gözyaşının durdurulmasının sağlanmasıdır" dedi.

Cudi Dağı eteklerinde DTP 5 çadır kurarken, bölgeye yaklaşık bin kişi geldi. Soğuklardan etkilenen DTP'liler, yakılan ateşlerin etrafında toplanarak ısınmaya çalıştı. DTP milletvekilleri ve belediye başkaları da yakılan ateşin etrafında ısınmaya çalıştı.

Bu arada DTP'li milletvekilleri ve belediye başkanlarını gören bazı gruplar, terör örgütü PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan attı. Bazı insanları teröristbaşının posterini açtı.

Eylemciler, çadırların kurulduğu Cudi Dağı Kasrik mevkiinde bugün sabaha kadar konaklayacak. Gündüz saatlerinde yapılacak kitlesel basın açıklamasının ardından eylem sona erecek.

Bu arada asker, çadırların kurulduğu Kasrik Bölgesi'nde geniş güvenlik önlemleri aldı. Çadırların etrafını adeta güvenlik duvarı ören asker, muhtemel olumsuzluklara karşı teyakkuza geçti.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious