DTP'li Demirtaş Başbakan'ı suçladı: Tahrik ediyor

DTP'li Demirtaş Başbakan'ı suçladı: Tahrik ediyor.8094
  • Giriş : 04.12.2007 / 22:05:00

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, Başbakan'ı aşırı Türk milliyetçiliğini tahrik etmekle suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demitaş, Brüksel'den "Hükümet ya PKK ile masaya oturur ya demokratikleşmeyi sağlar, sorun da ortadan kalkar" mesajı gönderdi.

Avrupa Parlamentosu'ndaki Kürt Konferansı'nda konuşan DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, hem AK Parti'ye mesaj gönderdi, hem Avrupalıları DTP'ye dayatmada bulunmakla suçladı. "Türkiye'de aşırı Türk milliyetçiliğini tahrik eden bir başbakan var" diyen Demirtaş, Avrupa Birliği için de "Projelerimizle ilgilenmek yerine PKK'yı terörist ilan edip etmeyeceğimizi soruyorlar" ifadesini kullandı.

Anayasanın değiştirilmesi gerektiğini belirten DTP lideri, Türklüğe vurgu yapan referansların kaldırılması halinde sorunun çözüleceğine inandıklarını söyledi. Demirtaş, "Silahsızlanma, çatışmasızlık falan deniyor. Bütün bunları ya gidersin PKK ile konuşur yaparsın ya da bu demokratikleşmeyi sağlarsın zaten bu sorun da ortadan kalkar" dedi.

Demirtaş, askerden kaçmak için sahte çürük raporu aldığı iddialarınınsa, asılsız olduğunu iddiaları, türkiye'ye döndüğünde çürüteceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious