DTP'li Demirtaş: 'Biz PKK'nın legal temsilcisi değiliz'

DTP'li Demirtaş: 'Biz PKK'nın legal temsilcisi değiliz' .14143
  • Giriş : 01.10.2007 / 10:30:00

DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş: 'Biz PKK'nın legal temsilcisi değiliz'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, ''30 yıldır PKK'nın etkilediği ve önemli ölçüde bu referansı ile hareket eden bir taban üzerinden siyaset yapıyoruz. Biz, PKK'nın legal temsilcisi değiliz'' dedi.
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, ''Kürt sorununda en büyük problemin diyalog problemi olduğunu'' söyledi.
Diyarbakır Barosu ile Alman Heinrich Böll Stinfung Derneği'nin Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda düzenlediği ''Barış Süreci İçin Temel Gereksinimler Konferansı''nın son oturumunda söz alan Kurt, 22 Temmuz seçim çalışmalarında saldırı ve tacizlere maruz kaldıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:
''Burada seçim öncesinde her parti miting yaptı, ancak kimse kimseye saldırmadı. Ama bağımsız milletvekillerinin mitinginde saldırılar oldu. DTP İl Başkanı beni arayıp özür diledi. Ama olması gereken, bunu kamuoyu önünde açıklamaktır. 'Bu bizim camiamız adına yapılmış olsa bile bu demokratik kültüre sığmıyor' diye basın önünde bir açıklama yapılmalıydı.'' Belediye seçimleri öncesinde DTP'nin yıpratmak adına AK Parti ile gergin bir politika sürecine girdiğini kaydeden Kurt, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Bizim hedefimizde bölge insanının yoksulluktan kaynaklanan ve kişilik problemlerine kadar götüren sorunlarını çözmek vardır. Eğer ben Bodrum'da DTP binasına yapılan saldırıdan üzüntü duyuyorsam, burada da MHP binasına saldırılmamalı. Bundan hepimiz üzüntü duymalıyız.
Diyarbakır'ın Koşuyolu semtinde patlayan bombaya canı gönülden üzülüp tepki gösterebiliyorsak, Manisa'da da sivillere yönelik bir saldırıya karşı çıkmalıyız. Kürt sorununda en büyük problem diyalog problemidir.'' Kurt, izleyicilerin yönelttiği bir soruyu yanıtlarken, ''Teröristin Kürdü, Türkü olmaz. Terör, korku yaratarak, sindirerek bir yere varmaktır'' dedi.
-''BİZ PKK'NIN LEGAL TEMSİLCİSİ DEĞİLİZ'' -
Konferansta konuşan DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş ise AK Parti'nin statükoya karşı bir mücadele verdiğini belirterek, ''Ancak bu mücadele statükoyu ele geçirmek ve yeni statükocu olmak içindir'' dedi.
Terör örgütü PKK'ya doğrudan siyaset imkanı sunan bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ileri süren Demirtaş, ''30 yıldır PKK'nın etkilediği ve önemli ölçüde bu referansı ile hareket eden bir taban üzerinden siyaset yapıyoruz. Biz, PKK'nın legal temsilcisi değiliz'' diye konuştu.
DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ise barış içerisinde bir arada yaşamaktan başka çare olmadığını ifade ederek, ''Hepimizin görevi, herkesin insanca yaşayabileceği özgür, demokratik bir Türkiye yaratmak olmalı'' dedi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious