DTP'li Demirtaş: 'Politika dışında mesleğim yok'

DTP'li Demirtaş: 'Politika dışında mesleğim yok' .14911
  • Giriş : 21.04.2008 / 15:39:00

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 97 kişinin “askerlikten kurtulmak için hile yapmak ve buna iştirak etmek” suçlarından yargılandığı davanın ilk duruşmasında, sanıkların kimlik tespitleri yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hava Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı'nda bulunan spor salonunda kurulan mahkemede görülen davanın ilk duruşmasına 3'ü tutuksuz 69 sanık ile avukatları katıldı.

Duruşmanın sabahki bölümünde sanıkların kimlik tespitleri yapıldı. Kimlik tespiti sırasında mesleğinin ne olduğu sorulan Demirtaş, “Politika dışında başka bir mesleğim yok” diye yanıt verdi. Demirtaş'ı 5 avukat savunacak.

Mahkeme Başkanı, duruşmaya saat 14.30'a kadar ara verildiğini açıkladı.

Duruşmada, DTP milletvekilleri Ahmet Türk, Emine Ayna, Selahattin Demirtaş, Ayla Akat Ata, Gülten Kışanak, Fatma Kurtulan, Aysel Tuğluk, Sebahat Tuncel, Sevahir Bayındır, Pervin Buldan, bağımsız milletvekili Hamit Geylani ve bazı DTP yöneticileri, kapatılan DEP'in eski milletvekili Selim Sadak ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Feleknaz Uca ile bazı sanık yakınları izleyici olarak hazır bulundu.

Bu arada, duruşmaya izleyici olarak katılmak isteyen DTP milletvekili Sırrı Sakık, partisi için ayrılan 10 kişilik izleyici kontenjanının dolması nedeniyle nizamiyeden içeri alınmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious