DTP'li Demirtaş yarın Türkiye'ye dönüyor

DTP'li Demirtaş yarın Türkiye'ye dönüyor.53148
  • Giriş : 16.12.2007 / 20:01:00

Askere gitmemek için sahte çürük raporu aldığı gerekçesiyle yargılanan Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, Türkiye'ye, yarın döneceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nurettin Demirtaş, 18 Kasım'dan bu yana, yurtdışında bulunuyor.

Demirtaş, açıklamayı, Almanya'nın Düseldorf kentinde düzenlenen ve terör örgütü PKK lehine sloganlar atılan mitingde yaptı.

DTP Genel Başkanı, askere gitmemek için, sahte çürük raporu aldığı iddiasıyla 183 kişiyle birlikte yargılanıyor.

Savcılık, Demirtaş hakkında, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talep ediyor.

Nurettin Demirtaş, daha önce "hapis cezası ihtimaline karşı yurtdışına çıktığı" iddialarını yalanlamış, DTP'nin Avrupa bürosunun hazırladığı programlara katılmak üzere yurtdışında bulunduğunu söylemişti.

DTP, Mersin'de MHP'ye çattı

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Mersin'de yaptığı konuşmada, ''AKP ve MHP nasıl halkın iradesi ise DTP de halkın iradesi'' dedi. Sakık, MHP'yi Kürt sorununun üstünü kapamakla eleştirdi.

Demokratik Toplum Partisi Milletvekili Şemdin Sakık, Mersin Şevket Sümer Mahallesi'ndeki partisinin kadın kolları teşkilatı binası önünde basın açıklaması yaptı.

Sakık, konuşmasında MHP'ye miting için izin verilirken, kendilerine izin verilmediğini söyledi. ''AK Parti ve MHP nasıl halkın iradesi ise DTP de halkın iradesi'' diyen Sakık, ''Bizi yok sayarak, Kürt sorununun üzerini kapatmaya çalışırlarsa yanılırlar'' diye konuştu.

Sınır ötesi operasyonları da eleştiren Sakık, konuşmasının sonunda havaya güvercin bıraktı. Sakık'ın konuşması sırasında ve sonrasında çevresinde toplanan gruptakiler terör örgütü lehine sloganlar attı. Bu arada, kenar mahallelerde olası izinsiz gösterilere karşı önlem alan güvenlik güçleri, zaman zaman gösteri yapmak isteyen küçük gruplara anında müdahale etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious