DTP'li Emine Ayna: "Başbakan bizi kullanmak istedi"

DTP'li Emine Ayna:
  • Giriş : 29.05.2008 / 11:59:00

DTP'li Emine Ayna, Erdoğan'ın GAP için kendilerine yaptığı daveti böyle değerlendirdi: Bizi kullanmak istedi!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokratik Toplum Partisi Genel Başkan Vekili Emine Ayna, Güneydoğu'daki sorunun siyasal olduğunu savunurken, “Sorun, sadece ekonomik ise aynı sorunu yaşayan Egeliler neden dağa çıkmıyor? Başbakan paketler açarak Amed'i (Diyarbakır) fethedeceğini sanıyordu. Ama halktan cevabını aldı. Kızları, oğulları dağda olan bu halk kuru ekmeğe kanar mı?” dedi.

Ayna, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'dan yine ‘sayın', PKK'lı teröristlerden ‘gerilla' diye söz ederek, AKP'deki Kürt kökenli milletvekillerinden Öcalan'ın, ‘Hakikatleri Araştırma Komisyonu' önerisini değerlendirmelerini istedi, “Gerillaları sosyal ve siyasal hayata dahil edecek çözümü projelendirerek bu sorun çözülür” diye konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Kültür ve Sanat Festivali'nin, ‘Festival yürüyüşüne' katılan Emine Ayna'ya, DTP Diyarbakır milletvekilleri Aysel Tuğluk, Akın Birdal, Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, kapatılan DEP'in eski Milletvekili Hatip Dicle, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve kentteki diğer belediye başkanları eşlik etti. Urfakapı'dan başlayan yürüyüş sırasında Fransa'dan gelen bir ekip gösteri yaptı.

Yürüyüşe katılanlar zaman zaman terör örgütü ve Öcalan lehine sloganlar atınca, polis megafonla uyardı. DTP'liler Gazi Caddesi'ndeki Sur İlçe Emniyet Müdürlüğü binası önünden geçerken, olası taşkınlığa karşı zabıta görevlileri binanın önünde set oluşturdu. Yürüyüş, açılış konserinin yapıldığı Dağkapı Meydanı'nda sona erdi.

BAYDEMİR, TÜRKÇE- KÜRTÇE KONUŞTU

Konser öncesi ilk konuşmayı Türkçe ve Kürtçe yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanı Osman Baydemir, bölge halkının 8 yıldan bu yana yerel yönetimini oluşturduğunu söyledi. Baydemir, “Bütün çabamız halkımızın değerlerine sahip olma çabasıdır. Bu çabamızı ne pahasına olursa olsun sürdürerek size layık olmaya çalışacağız. İnşallah başanızı eğdirmeyip hep dik tutacağız” dedi.

Sunucu, DTP Genel Başkan Vekili Emine Ayna'yı, ‘Savaşta şahin, barışta güvercin' anonsu ile kürsüye çağırdı. ‘Zafer işareti' yaparak yaklaşık 5 bin kişiyi selamlayan milletvekili Emine Ayna, salı günü kente gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Diyarbakır'ın gereken cevabı verdiğini ileri sürdü. Ayna, Başbakan Erdoğan'ın 11 bakan ve 75 milletvekili ile Diyarbakır’a çıkarma yapmak istediğini anlatırken, “Diyarbakır işgal ve abluka altına alınmıştı. Diyarbakır halkından korktukları için de burunlarını dahi dışarı çıkaramadılar. Bu halk, kendi temsilcilerini reddedenlere gereken dersi vermiştir. Temsilcilerinizi sahiplenmenizden dolayı sizlere sonsuz teşekür ediyorum” diye konuştu.

Emine Ayna, iktidarın bölgedeki sorunun adını koymaktan aciz olduğunu ve sorunu çözemeyeceğini ileri sürerek şunları söyledi:

“Başbakan Amed'i (Diyarbakır) paketlerle fethedeceğini sanıyor. Sorun sadece ekonomikse aynı sorunu yaşayan Egeliler niye dağa çıkmıyor? Kızları, oğulları dağda olan bu halk bu kuru ekmeğe kanar mı? Yanlış hesap Diyarbakır'dan döner. Elbette, tek vatan, tek bayrak ama bir ülkede Kürt, Türk, Arap, Rum, Ermeni birlikte yaşayorsa nasıl tek millet ve tek dil olur. Hür ve eşit değiliz. Kürt dili ve kültürü baskı altındadır. Hangi özgürlükten bahsediyorsunuz? Bu halk korkunç bedeller ödedi ve halen ödemeye hazırdır. Bu halk yeteri kadar size kredi verdi. Halk sizden alacaklıdır. Çocuklarımızı öldüren imha politikalarına ‘artık yeter' diyoruz. Biz, ‘Sorun siyasaldır' diyoruz. Ekonomik paketler, yaraya pansuman bile olamaz.”

Emine Ayna, sorunun çözümü için en başta Kürt kimliğinin Anayasal güvence altına alınması gerektiğini belirterek, PKK'lı teröristlerden, ‘Gerilla' diye söz etti. Ayna, “Gerillaları, sosyal ve siyasal hayata dahil edilmeleri ile dağı çözüm yolu olmaktan çıkaracak projeler ile sorun çözülür” dedi. Başbakan Erdoğan'ın toplantısına katılmadığı için Başbakan tarafından eleştirilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanı Osman Baydemir ile ilgili konuya değinen DTP Genel Başkan Vekili Emine Ayna, toplantıya bütün DTP'lilerin davet edildiğini söyledi. Ayna konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Elimizi sıkmayan, selemlaşmayan ve bizleri kamuoyu önünde rencide etmek için elinden geleni yapan Başbakan bizi Diyarbakır'a davet etti. Gelseydik, yüzümüze bakmaya utanmayacak mıydı? Bu halkın karşısına çıkıp kendini aklamak için bizi kullanmak istedi. Bu oyuna bir kez geldik, bir daha gelmeyiz. Yani siz öncelikle operasyonları durdurana kadar size asla güvenmeyeceğiz. Kürt halkı onuru ve iradesine sonuna kadar sahip çıkacaktır. Başbakana çağrıda bulunuyoruz; Gelin bu sorunu barış ve demokrasi ile birlikte çözelim. Anayasayı tümden değiştirerek tekçi zihniyetten kurtaralım. Gelin operasyonlar ile ilgili kararınızı çekin.”

Emine Ayna, ‘sayın' diyerek söz ettiği terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın AKP'deki Kürt kökenli milletvekillerine ‘Hakikatleri araştırma komisyonu' kurulması önerisinde bulunduğunu öne sürerken, bunun değerlendirilmesini istedi. Ayna, “Bu komisyonu oluşturarak tüm yanlışlarımız ile yüzleşelim. Biz yine öldürüle öldürüle diyoruz ki Türkiye halkları ile birlikte yaşamak istiyoruz” diye konuştu.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious