DTP'li Emine Ayna: Kuraklığın nedeni askeri operasyon

DTP'li Emine Ayna: Kuraklığın nedeni askeri operasyon.7348
  • Giriş : 31.05.2008 / 18:47:00
  • Güncelleme : 31.05.2008 / 18:53:59

Ayna, GAP Planı'nın hayata geçirilmesinin yolunun operasyonların durdurulmasından geçtiğini ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DEMOKRATİK Toplum Partisi (DTP) Genel Başkan Vekili Emine Ayna, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta başında Diyarbakır'da açıkladığı GAP Eylem Planı'nın hayata geçirilmesinin yolunun operasyonların durdurulmasından geçtiğini ileri sürdü ve ülke kaynaklarının savaşa aktarıldığını iddia ederek, "Kuraklığın nedeni askeri operasyonlar" dedi.

DTP'nin `Kuraklık Mitingi'nin sonuncusu Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde düzenlendi. Şirinkuyu Mahallesi'ndeki boş alanda yapılan mitinge DTP Genel Başkan Vekili Emine Ayna, DTP Van Milletvekili Özdal Üçel, Hatip Dicle, bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ile DTP belediye başkanları ile teşkilat başkanları katıldı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı mitinge gelişi sırasında coşkuyla karşılanan ve zılgıtlar eşliğinde platforma çıkan Emine Ayna, mitinge katılanları `Rojbaş Siverek' (İyi günler Siverek) diye selamladı. Bölgenin tarım ve hayvancılığa dayalı bir merkez olduğunu, ancak son yıllarda yürütülen politikalar ile insanların yoksullaştırıldığını söyleyen Ayna, "Türkiye 15 yıl öncesine kadar dünyada kendi kendine yeten bir ülkeydi. Son yıllarda ithalat ve ihracatta sınıfta kaldı. Tabi bundan her bölge nasibini aldı. Siverek de bundan nasibini aldı. Siverek ekmeği Türkiye'nin en güzel ekmeğini halka satıyordu. Şimdi Siverekli kadınlar ekmek yapmak için un alıyor, bu yüzden ekmeğin tadı kaçtı. Siverek ve Şanlıurfa hayvancılık merkezi olan bir bölgeydi. Şimdi hayvancılıkta durma noktasına geldi. Bu da gösteriyor ki bölge halkı çok zorlu günler geçiriyor" dedi.

Siverek'te 4 milyon dönüm tarım arazisi bulunmasına rağmen bunun yarısının tarıma açık arazi olduğunu da kaydeden Emine Ayna, şunları söyledi:

"En verimli toprakların sahibi olan halkımız maalesef, 3-5 kuruş için kamyon kasalarında başta Karadeniz, Ege ve İç Anadolu bölgesine zorunlu göç ediyor. Biz bu halkımızın kaderini değiştireceğiz. Bu topraklar eski günlerine gelecek. Başbakan GAP eylem planını Diyarbakır'da açıkladı. 15 yıllık olan plan Erdoğan'ın planı oldu. Başbakan `GAP için 15 milyar dolarlık bir kaynak yarattık' diyor. `İşsize iş imkanı doğacak' deniliyor. Başkakan'ın bu açıklamalarına çocuk bile güler. 6 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsunuz, neden kalkıp şimdi GAP'ı 4 yıl içerisinde bitireceğiz diyorsunuz. Bu yalanlara halkımızın karnı tok. Türkiye'nin kaynakları savaşa aktarılıyor. Her gün yeni silahlar üretiliyor. Askerler için ısıya duyarlı elbiseler üretiliyor. Yine teknolojik tanklar, toplar, bombalar alınıyor. Bunlara nerden kaynak yaratıyorsunuz? Bu kuraklığın sebebi askeri operasyonlar için yapılan yatırımdır. Bölgeye her gün aralarında kimyasalların da bulunduğu bombalar yağdırılıyor. Binlerce dönüm orman alanı yakıldı, hayvanlar öldü. Kuraklığın tek çaresi ormandı, ama bu savaş yüzünden bölgede orman kalmadı. Bu savaşa yüklü bütçe ayrıldı. Savaş sürdüğü müddetçe ne GAP Eylem Planı hayata geçer, ne de kuraklık sona erer."

Konuşması sık sık `Katil Erdoğan' ve `Sayın Öcalan' sloganları ile kesilen Ayna'nın konuşmasının ardından miting olaysız sona erdi. Mitinge katılanlar kuraklık ve tarım işçilerinin durumunu anlatan dövizler de taşıdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious