DTP'li Gültan Kışanak, PKK sözcüsü gibi konuştu

DTP'li Gültan Kışanak, PKK sözcüsü gibi konuştu.20300
  • Giriş : 13.04.2008 / 18:11:00

DTP Diyarbakır Milletvekili Kışanak: "Gerilla ile çatışmada başarı elde etmek mümkün değil"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DTP Genel Merkezi yöneticilerinden oluşan bir heyet, Tunceli kırsalında güvenlik kuvvetleriyle girdikleri çatışmada öldürülen 11 PKK'lı ile ilgili bilgi almak üzere Tunceli'ye geldi.

DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, MYK Üyesi Nursel Aydoğan ve PM üyesi Ahmet Cengiz'den oluşan heyet, DTP İl binası önünde Tunceli İl Başkanı Murat Polat, Belediye Başkanı Songül Erol Abdil tarafından karşılandı.

DTP Tunceli İl Başkanı Murat Polat, geçen hafta meydana gelen çatışmaya ilişkin bilgi almak üzere heyetin kente geldiğini söyledi.

DTP Genel Başkan Yardımcısı Nursel Aydoğan, 1999 yılının Kürt sorununun çözümü için önemli bir yıl olduğunu savunarak "Çünkü o tarihte PKK silahlı güçlerini yurtdışına çıkartarak, Kürt sorununun çözümünde önemli bir atım attı" dedi.

Diyarbakır milletvekili Gültan Kışanak da, Türkiye'nin Kürt sorununun çözümü için tek çaresinin masaya oturmak olduğunu iddia ederek "Gerilla ile çatışmada başarı elde etmek mümkün değil. Kürt sorunu geldiğimiz noktada hava ve kara operasyonlarıyla çözümlenecek bir sorun değil. Sorun, karşılıklı geçmişten tarihsel gerçeklikle hareketle masaya oturulup çözülmek durumundadır. Aksi halde bu çatışmalar, öl ve öldür politikası devam edecektir" diye konuştu.

"Biz DTP olarak sorunun çözümü için Meclis'te grubu bulunan parti olarak da hazırız" diyen kışanak, dünyanın en büyük gücü olan ABD'nin bile Vietnam savaşında gerilla savaşına karşı bir başarı sağlayamadığını söyledi.

Son sınır ötesi operasyonun hezimetle sonuçlandığını iddia eden Kışanak, çözümün adresinin ise diyalog olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious