DTP'li İl Başkanı Atalay 10 ay hapis cezasına çarptırıldı

DTP'li İl Başkanı Atalay 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.23312
  • Giriş : 11.03.2008 / 13:12:00

Diyarbakır İl Başkanı Nejdet Atalay ve DTP eski il yöneticisi Musa Farisoğlu, hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Başkanı Nejdet Atalay ve DTP eski il yöneticisi Musa Farisoğlu, ''terör örgütünün propagandasını yaptıkları'' gerekçesiyle 10'ar ay hapis cezasına çarptırıldı. Davada, 1'i sendikacı, 7 sanık ise beraat etti.

Diyarbakır'da 28 Mart 2006 tarihinde 4 teröristin cenazesinin defnedilmesinin ardından çıkan olaylarda ''terör örgütüne üye olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek'' iddiasıyla haklarında dava açılan ve aralarında DTP Diyarbakır İl Başkanı Nejdet Atalay ile DTP eski il yöneticisi Musa Farisoğlu'nun da bulunduğu 9 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Mahkeme heyeti, sanıklardan DTP Diyarbakır İl Başkanı Nejdet Atalay ile DTP eski il yöneticisi Musa Farisoğlu'nu, ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçundan 1'er yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, sanıklar Atalay ve Farisoğlu'nun cezasını, mahkemedeki hal ve davranışlarından ötürü 10'ar ay hapis cezasına çevirdi.

Diğer sanıklar, Nusret Akın, Edip Yaşar, Niştiman Erdede, Abdussamet Barut, Muhlis Altun, Tarık Demir ve Ferat Miran'ın ise ayrı ayrı beraatine karar verildi.

İddianamede, sanıklar hakkında TCK'nın 314/2-3 maddeleri uyarınca, ''terör örgütüne üye olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmekten'' 10'ar yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

İddianamede, yer alan atılı suç, yargılama esnasında Terörle Mücadele Kanunu'nun ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçuna dönüştürülmüştü.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious