DTP'li Kaplan, cinsel taciz suçuna hapis istedi

DTP'li Kaplan, cinsel taciz suçuna hapis istedi.8640
  • Giriş : 09.01.2008 / 07:18:00
  • Güncelleme : 09.01.2008 / 01:23:42

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, cinsel tacize, hapis cezası istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, cinsel taciz olaylarının şikayete bağlık olmaksızın takibinin yapılması ve bu suçu işleyenlere 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Kaplan'ın, Türk Ceza Kanununda (TCK) değişiklik yapılmasına ilişkin teklifine göre, bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına veya adli para cezasına çarptırılacak.Toplumun infialine yol açan bu tür suçları topluca işleyen, şiddet kullanan, alenen açık yerlerde söz ve fiilleriyle cinsel tacizde bulunanlara ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Teklifin genel gerekçesinde, yılbaşı kutlamaları sırasında Taksim, İstiklal Caddesi, Nişantaşı, Bağdat Caddesi gibi en gözde yerlerinde turist kadınlara taciz olayları yaşandığı belirtildi.

Mevcut yasaya göre bu suçu işleyenlerin 57 YTL para cezasıyla cezalandırıldığını ve suçun takibinin şikayete bağlı olduğu belirtilen gerekçede, teklifle ''cinsel taciz'' olarak kamuya yansıyan suçların takibinin şikayete bağlı olmaktan çıkarılması ile cezaların arttırılmasının amaçlandığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious