DTP'li Mahmut Alınak tahliye oldu

DTP'li Mahmut Alınak tahliye oldu.12616
  • Giriş : 13.09.2008 / 12:20:00

Deniz Gezmiş ve Musa Anter'in isimlerinin cadde ve sokaklara verilmesini istediği için “suçu ve suçluyu övdüğü” gerekçesiyle aldığı para cezasını ödemediği için hapis cezasına çaptırılan DTP Kars eski İl Başkanı Mahmut Alınak, bugün tahliye oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkında verilen para cezasını ödemeyi reddettiği için 50 gün kalmak üzere Kars Kapalı Cezaevi'ne giren DTP'li Alınak, bugün tahliye olmasının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Alınak, “Cezaevine giderken 'hoşçakalın' demiştim. Bugün de 'merhaba' diyorum. Çünkü düşüncenin bedeli olan cezayı çekerek bugün cezaevinden çıktım. Geride kalan cezalar için valizimi hazırda tutmaya devam edeceğim” dedi. Türkiye Cumhuriyeti içinde özgürlük mücadelesinin “kefen ve kelepçe” göze alınmadan verilemeyeceğini savunan Alınak, açıklamasında şunları söyledi:

“Açıktır ki biz özgürlük istiyoruz. Bu özgürlük Türk ve Kürt ulusunun iki eşit ulus olarak kabulüdür. Zenginliklerin emekçilere ait olmasıdır. Devletin ve ekonominin emekçiler tarafından yönetilmesidir. Beni cezaevine uğurlayan arkadaşlarımdan biri o gün üzgün bir sesle, 'Biz seni milletvekili olarak meclise gönderecekken, cezaevine gönderiyoruz' dedi. Arkadaşıma 'Bizde özgürlüğe giden yol meclisten değil, cezaevlerinden geçer' demiştim. Bugün İlker Başbuğ ile Tayyip Erdoğan'ın baskısı altında olan meclis hangi özgürlük yasasını çıkarabilir? Bu Meclis bir tek demokrat kanun çıkarabildi mi? Şayet hukuk işleseydi ve yargı bağımsız olsaydı, şimdi cezaevlerinde olmaları gereken Tayyip Erdoğan ve İlker Başbuğ ülkenin kaderini ellerinde tutuyorlar. Ceza Kanunu'na göre görevini yapmadıkları için insanların ölümüne neden olanlar en az 15 yıl ağır hapis cezası ile cezalandırılırlar. PKK ile devlet güçleri arasındaki çarpışmalarda gün yoktur ki gençler ölmesin. Başbakan ve Genelkurmay Başkanın görevi bu akan kanı durdurmaktır. İç hukuk kuralları işlemediğine göre Lahey Adalet Divanı'nda yargılanıp cezalandırılmaları gerekiyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*