DTP'li Mahmut Alınak'tan inanılmaz sözler

DTP'li Mahmut Alınak'tan inanılmaz sözler.12616
  • Giriş : 26.12.2007 / 08:25:00
  • Güncelleme : 26.12.2007 / 10:27:58

Alınak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’ne bir şikayet dilekçesi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alınak, “Kars Halk Meclisi Sözcüsü” sıfatıyla verdiği dilekçede, Kürtlerin binlerce yıllık tarihlerinde sürekli zulme uğradığını, bugün de Türkiye'de dil ve etnik kimliklerinin yok sayıldığını ileri sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı Birleşmiş Milletler’e şikayet eden Alınak dilekçesinde şunları söyledi:

“..Dünya barışından başka hiçbir isteği olmayan bu halk, en ufak bir hak ileri sürdüğünde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde soykırım uygulanarak yok edilmektedir. Asimilasyon tüm acımasızlığıyla sürüyor..

Bu soykırım ve asimilasyon suçunu ise şimdi iktidarda olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt birlikte işlemektedirler. BM'nin bu trajediye müdahale etmesi için acaba bir iç savaşın çıkması mı gerekiyor? Uluslararası kuruluşların bu zulme seyirci olmaları çağımız için kara bir lekedir..”

İşte Alınak’ın inanılmaz iddiaları:

- Kürtlere soykırım uygulanıyor
- Acımazsız bir asimilasyon var
- Bunları yöneten Erdoğan ve Büyükanıt
- Bir iç savaş çıkabilir
- Kürtler’in Türkiye’de dil ve etnik kimlikleri yok sayılıyor

Mahmut Alınak kimdir?

1952 Kars doğumludur. İlk ve ortaokulu, lise öğrenimini ise Kars’ta yapan Alınak, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup halen aktif avukatlık görevini sürdürmektedir. Çeşitli dönemlerde 2 kez milletvekilliği yapan Alınak 1987 yılında SHP Kars, 1991 de gerçekleşen HEP-SHP ittifakında ise Şırnak milletvekilliği görevi yapmıştır. Son 1,5 yıldır DTP Kars İl Başkanlığı’nı sürdürmekte iken 22 Temmuz erken genel seçimleri nedeniyle görevinden istifa ederek Kars Bağımsız Milletvekili adaylığına başvurmuştur. Alınak aynı zamanda PKK’ya yakın Gündem gazetesinin yazarlarındandır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious