DTP'li milletvekili bayrağın inmesini istedi

DTP'li milletvekili bayrağın inmesini istedi.17899
  • Giriş : 01.01.2008 / 06:30:00
  • Güncelleme : 21.10.2008 / 08:07:07

Van'da AK Parti il binasına siyah çelenk bırakan DTP'li grup, Türk bayrağı asılı evi taşladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van İl Başkanlığı'nda toplanan bir grup, Milletvekili Özdal Üçer ve parti yöneticileriyle birlikte AK Parti binasına siyah çelenk bıraktı. Gruptan bazıları parti binasının yanında Türk bayrağının asılı olduğu evi taşladı. Partililerin araya girmesine rağmen apartmanda bulunan daireler ve altındaki işyerleri taş yağmuruna tutuldu. Basın açıklamasından sonra dağılan kalabalıktan bazı küçük gruplar Kazım Karabekir Caddesi'nde açık işyerlerinin camlarını taşlarla kırdı.

Terörist başı Abdullah Öcalan'ın şiddete uğradığı iddialarından sonra başta Doğu ve Güneydoğu illerinde olmak üzere bir çok ilde başlayan provokasyonlar, Van'a taşındı. Öğle saatlerinde DTP binası önünde toplanan grup, terör örgütü lehine slogan attı. DTP'li grup, trafiğe kapatılan yolda AK Parti'nin bulunduğu caddeye "Bu ateş sizi yakar" pankartıyla yürüdü. Polis uzakta durarak olayların büyümemesi için müdahale etmedi.

DTP Van Milletvekili Özdal Üçer, partililerin taşladığı evden Türk bayrağını indirmedikleri için polisleri provokasyonla suçladı.

İl Başkan Vekili Selim Ertaş da, evin camlarını taşlayarak olay çıkaran grup yerine, Türk bayrağını indirmeyen polisi suçladı. Ertaş, bölgede yapılan operasyonların durdurulmasını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır gezisini iptal etmesini istedi.

Yüzlerini bez parçaları ile kapatan gençler ve çocuklar yine olaylarda ön sıralarda yer aldı. Basın açıklaması sırasında teröristbaşının posterleri açıldı, sık sık teröristbaşı ve terör örgütü lehine sloganlar atıldı.

Basın açıklamasından sonra tekrar partiye doğru yürüyüşe geçen grup, açık olan işyerlerinin camlarını taşlamaya devam etti. Kazım Karabekir Caddesi Yüzbaşıoğlu Sokak'a gelen grup burada karşı tarafta bekleyen polislere taşla saldırmaya başladı.

Polis taşlara karşılık kalkanla kendini koruyarak müdahale etmedi. Zübeyde Hanım Caddesi'ne yönelen bir grup Turkuaz Alışveriş Merkezi'nde işyerlerinin camlarını kaldırımdan söktükleri taşlarla indirdi. Trafik ışıklarına zarar veren grup, Kız Meslek Lisesi yanında bulunan bankalara ait ATM merkezlerini tahrip etti.

Ortalığın sakinleşmesiyle birlikte kırılan camları iş yerlerinin önünde temizlemeye çalışan esnaf, devletin kendilerini koruyamamasından yakındı. Ara sokaklardaki esnaflar ise sabah saatlerinde muhtemel olaylara karşı kepenklerini kapatmıştı. Polisin, kendisini kışkırtan gruba müdahale etmeyerek sağduyulu davranışı ve kalabalıkta bulunan bazı DTP'lilerin olumlu yaklaşımlarıyla büyük bir provokasyonun eşiğinden dönüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*