DTP'li milletvekilleri Öcalan'ı ziyaret edemeyecek

DTP'li milletvekilleri Öcalan'ı ziyaret edemeyecek.7923
  • Giriş : 28.07.2007 / 20:23:00

Adalet Bakanlığı, cezaevlerini ziyaret koşullarını düzenleyen yönetmelikte değişiklikler yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adalet Bakanlığı, DTP´nin bağımsız adaylarla girdiği 22 Temmuz seçiminden 22 milletvekili çıkarmasından kısa bir süre sonra, cezaevlerini ziyaret koşullarını düzenleyen yönetmelikte dikkat çekici değişiklikler yaptı. Değişikliğe göre, daha önce istedikleri hükümlü ve tutukluyu cezaevinde koşullarını incelemek için ziyaret edebilen milletvekillerine ziyaret sınırlaması getirildi. Sınırlamaya göre, milletvekilleri, terörist Abdullah Öcalan´ı, "Sayın Öcalan" ifadesi ya da Kürtçe yazışmalar nedeniyle ceza almış kişileri cezaevinde ziyaret edemeyecek.

Adalet Bakanlığı´nın, Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik hükümlerinde yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete´nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Milletvekillerine sınırlama

Milletvekilleri, geçmiş yıllarda olduğu gibi, ceza infaz kurumlarındaki yaşam şartlarını yerinde görerek, hükümlü ve tutuklular ile görüşmede bulunabilecek. Ancak yönetmelikte ilgili TBMM komisyonlarında görev yapanlar hariç, milletvekillerinin görüşmelerine sınırlama getirildi.

Buna göre milletvekilleri, şu suçları işleyen hükümlü ve tutuklularla görüştürülmeyecek:

"Suçu ve suçluyu övme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, görev sırasında din hizmetlerini kötüye kullanma, Türk harflerini kabul ve tatbiki hakkında kanun hükümlerine uymama, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, düşmanla işbirliği yapmak, devlete karşı savaşa tahrik, Anayasa ihlali, Cumhurbaşkanı, yasama organı ve hükümete karşı suçlar, silahlı örgüt üyeliği ile terör suçları."

Öcalan´ı göremeyecekler

DTP´nin seçimde 22 milletvekili çıkarmasının ardından yürürlüğe girmesi dikkat çeken yeni mevzuata göre, DTP´li milletvekilleri, terör suçlusu olduğu için Öcalan´ı ziyaret edemeyecek.

DTP´liler, TBMM´nin İnsan Hakları İnceleme Komisyonu gibi komisyonlarında görev almadıkları takdirde, "Sayın Öcalan" dediği için, "suçu ve suçluyu övmekten" ceza alan ya da Kürtçe harfler kullanarak resmi yazışmalar yaptığı için Türk Harflerini Kabul Kanunu´na muhalefetten tutuklanan kişileri de ziyaret edemeyecek.

GBT´sine bakılacak

Yönetmelikte yapılan diğer değişikliklere göre, hükümlü ve tutukluları yakın akrabaları dışında en fazla 3 kişi ziyaret edebilecek. Bu kişiler, kolluk güçlerinin yaptığı araştırma sonucunda sakıncasız bulunursa cezaevine sokulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious