DTP'li Sakık: Kürtler devlet istemiyor

DTP'li Sakık: Kürtler devlet istemiyor.10738
  • Giriş : 19.12.2008 / 21:33:00

DTP'li Sırrı Sakık, Cumhuriyet ve bayrakla sorunlarının olmadığnı belirtti, Kürtlerin ne istediklerini açıkladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, ''Bizim rejim olarak Cumhuriyetle, simge olarak bayrakla, mevcut sınırlarla ilgili herhangi bir sorunumuz yok. Biz Kürtler devlet değil, demokrasi istiyoruz'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının bütçeleri üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

DTP Grubu adına İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesi üzerinde söz alan Sakık, dün yaptığı konuşmada ''Kürt coğrafyası'' dediği için fırtınalar koparıldığını ileri sürdü.

''Bizim rejim olarak cumhuriyetle, simge olarak bayrakla, mevcut sınırlarla ilgili herhangi bir sorunumuz yok. Biz Kürtler devlet değil, demokrasi istiyoruz'' diyen Sakık, Osmanlı Devleti ve Atatürk döneminde de ''Kürt coğrafyası'' ibaresinin kullanıldığını söyledi.

Sakık, coğrafi terimlere ambargo koymaya gerek olmadığını ifade ederek, bu ülkenin birliğini ve bütünlüğünü herkes kadar savunduklarını ve koruduklarını belirtti.

Türkiye'nin sadece bir etnik kimliğin coğrafyası olmadığını, herkesin ana yurdu olduğunu anlatan Sakık, ''Burada yaşayan Türklerin, Kürtlerin, Ermenilerin, Rumların, ana yurdu burasıdır'' diye konuştu.

Sakık, Ergenekon operasyonuna da değinerek, ''Ergenekon, Kürt coğrafyasında yeşerdi ve oradan nemalandı. Bu coğrafyada işlenen faili meçhul cinayetlerin mimarı onlardır. Ergenekon ile yüzleşmezsek, Fırat'ın doğusunu buraya dahil etmezsek, Ergenekon ve bu insanlarla yargı önünde hesaplaşamayız'' dedi.

Engenekon iddianamesinde Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'ın eşinin katledildiğinin yazıldığını ancak Buldan'ın müdahil olarak davaya alınmadığını belirten Sakık, bu davada mağdur olduklarını söyledi.

Sakık, Türkiye'de toplumsal dokuyla oynamak isteyen güçlerin bulunduğunu, bazılarının Kürt-Türk çatışmasını körüklemek istediğini ifade ederek, Gebze'de de bunun provasının yapıldığını öne sürdü.

Milleyetçiliğin kör bir kuyu olduğunu ve kimseye yararının bulunmadığını dile getiren Sakık, ''Sayın Başbakan da milliyetçiliğe soyunmuş. Burada çok milliyetçi partiler var. Size pek fazla bir şey düşmez. Onun için hakkın ve hukukun ipine sarılın. Biz bu noktada varız, bunun için adım atarsanız, sizinle birlikte olacağız'' ifadelerini kullandı.

DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk da Türkiye'nin siyasi gündeminin, son yıllarda hiç bu kadar olumsuz bir atmosfere sahip olmadığını, ülkenin en önemli sorunu olan Kürt meselesinde, ufuğun bulutlu bir hal aldığını söyledi.

Türkiye'nin silahlanmada ülkeler arasında 10. sırada olduğunu savunan Tuğluk, ''Açlık, yokluk ve sefalet günlerinde yazık ki yine savaşa yatırım yapan bir iktidar var karşımızda. Kürt meselesinde ekonomik, siyasi, diplomatik ve hatta askeri rezervlerini tüketen bir ülkenin halen çatışma ve çözümsüzlükte ısrar ediyor olması bir akıl tutulmasıdır'' dedi.

-''TARİHİ BİR DÖNEMEÇTEYİZ''-

Savunma bütçesini konuşurken, yaşanan savaşın görmezden gelinemeyeceğini, bu savaşta 300 milyar dolar ile 40 bin insanı yitirdiklerini anlatan Tuğluk, inkar ve isyan sürecinin kırılma dönemini yaşadıklarını belirtti. Tuğluk, şunları söyledi:

''Tarihi bir dönemeçteyiz. Uyarmayı bir sorumluluk kabul ediyorum; Kürtlerle Türklerin artık (1000 yıllık birlikteliğin) sonuna yaklaştırıldıklarının altını çiziyorum. (Tek millet, tek dil) retoriği yapıp bizi Nazizm ile suçlayanlara buradan şunu söylüyoruz; bizi bölücülükle itham ediyorsunuz. Ama bu ülkenin bütünlüğü, birlikte yaşamanın güvencesiyiz. Asıl sizin 'Beğenmeyen çekip gitsin' dayatmanız bölücülüktür.

Yüreğiniz yetiyorsa gelin barışın bütçesini yapalım. Silahlanmanın, çatışmaların, ölme ve öldürmenin bütçesini reddediyoruz. Gerçek güvenliğin, huzurun ve mutluluğun demokratik tedbirlerden geçtiğine inanıyoruz. Toplumsal barışımızı sağlamanın bu parlamentonun görevi olduğuna inanıyoruz.''

AK Parti grubu adına konuşan Çankırı Milletvekili Nurettin Akman da iktidarları döneminde TSK'yı geleceğe hazırlayacak önemli projelere imza atıldığını anlattı.

Cumhuriyet döneminde ilk kez savaş gemisi, insansız hava uçağı gibi projelere imza atıldığını ifade eden Akman, savunma sanayi ihracatının da 400 milyon doları geçtiğini bildirdi.

Akman, Türk firmaları tarafından tasarlanan ve üretime geçilen projeler hakkında da bilgi vererek, ''AK Parti iktidarına kadar Milli Savunma Bakanlığı bütçesi en çok payı alırdı. Gerek Milli Savunma Bakanlığı gerekse Genelkurmay Başkanlığının tasarruf tedbirleriyle hizmetten taviz vermeden bu bakanlığın bütçesi eğitim ve sağlıktan sonra 3. sıraya geriledi'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*