DTP'li Tuğlak'tan Erdoğan'a uyarı!

  • Giriş : 06.01.2007 / 00:00:00

Kürt sorunuyla ilgili 'MİT'in açıklamaları bile daha sağlıklı' diyen DTP eski Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Başbakan Erdoğan'la ilgili zehir zemberek sözler söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) eski Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur" açıklamasına, “Erdoğan gaflet içindedir. Bu sorunun inkarı, cumhurbaşkanlığı pazarlığına dayanmaktadır. Bütün Kürt halkını gözden çıkarabilecek kadar hırslı birinin, Cumhurbaşkanı da olsa, bu ülkeye getireceği bir yarar olmaz" diye tepki gösterdi.

Tuğluk, yazılı açıklamasında, “Sayın Erdoğan gaflet içindedir. Tutarsız davranışları samimiyetsiz olduğunu gösteriyor. Eğer samimi olsaydı, bugün, geçmişte Diyarbakır’da söylediklerinin tersini söylemezdi" dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI PAZARLIĞINA DAYANIYOR
Erdoğan’a yönelik “kim kulağına ne üflüyorsa onu söylüyorö suçlamasında bulunan Tuğluk, “Türkiye, böyle bir başbakan tarafından yönetilmeyi hak etmiyor. Demokrasiye inançsız, halkına güvenmeyen bir anlayışa sahip. Bu sorunun inkarı, cumhurbaşkanlığı pazarlığına dayanmaktadır. Bütün Kürt halkını gözden çıkarabilecek kadar hırslı birinin, Cumhurbaşkanı da olsa, bu ülkeye getireceği bir yarar olmaz" dedi.
MİT’İN AÇIKLAMALARI BİLE DAHA SAĞLIKLI
Başbakan Erdoğan’ın bu yaklaşımıyla Türkiye’yi büyük bir tehlikenin içine attığını savunan Tuğluk, “Bir güvenlik birimi olan MİT’in açıklamaları bile çok daha sağlıklı ve öngörülüdür. Bir siyasetçinin, toplumsal bir soruna bu kadar güvenlik penceresinden bakması, kabul edilecek bir durum değildir" diye konuştu.

TUTARSIZ
Tuğluk, şunları kaydetti:
“Aynı başbakan, dünyadaki benzer sorunlara barışçıl, makul çözümler öneriyor, hatta çözüm sürecinde rol almak istiyor. Bu davranışı tutarsızlık olarak değerlendiriyoruz. Uluslar arası siyasetteki muhatapları kendisine ‘kendi ülkende barış için ne yaptın?’ diye sorduklarında, Sayın Başbakan’ın ne cevap vereceğini merak ediyoruz. Başka ülkelerin iç işlerine karışmayı kendine hak gören Sayın Başbakan, sözkonusu Türkiye olduğunda milliyetçi kesiliyor ve ‘iç işlerimize karışmayın’ diyor. Tüm bunlar AKP’nin Kürt sorununun çözümüne ilişkin bir projesinin olmadığını gösteriyor.

Kürt halkını açlıkla terbiye ederek, zaman zaman gönül alıcı açıklamalar yaparak, canımızdır, ciğerimizdir diyerek günü ve iktidarını kurtarmaya çalışıyor, pragmatist politikalar izliyor. Kürtler bu tutumun farkındadır. Sayın Erdoğan bu açıklamalarıyla belki iktidarını kurtarabilir ama ülkesini telafisi çok zor çözümsüzlük girdabına atıyor. Kürt halkı bu politikalara karşı duyarlı olmalı, haklı, meşru, demokratik tepkilerini göstermelidir. Sayın Eroğan’ı da bu miadı dolmuş, çokça denenmiş, sonuçsuz politika ve söylemlerden vazgeçip gerçekçi bir siyaset izlemeye çağırıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious