DTP'li Tuğluk'un 2 yıl hapsi isteniyor

DTP'li Tuğluk'un 2 yıl hapsi isteniyor.58553
  • Giriş : 31.10.2007 / 13:42:00
  • Güncelleme : 31.10.2007 / 13:51:42

"Halen dağlarda kardeşlerimiz yaşamlarını kaybediyor" sözüne hapis istemi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde geçen yıl düzenlenen mitingde, “Halen dağlarda kardeşlerimiz yaşamlarını kaybediyor. Halen barışı savunanlar suçlanıyor ve halen tecrit devam ediyor'' dediği gerekçesiyle hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istenen DTP Diyarbakır milletvekili Aysel Tuğluk, Erzurum'da yargılanacak.

DTP’nin 11 Aralık 2006'da Doğubayazıt belediye meydanında düzenlediği mitinge Diyarbakır milletvekili Aysel Tuğluk da katılmıştı. Polis kamerasıyla yapılan tespitte, mitingde konuşan Tuğluk hakkında, Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı. Daha sonra hakkında dava açılan Tuğluk’un yargılandığı Doğubayazıt Sulh Ceza Mahkemesi, görevsizlik kararı vererek dosyayı Erzurum’a gönderdi. TCK’nın 215 ve 'üncü maddeleri uyarınca ‘suç ve suçluyu övmek'ten iki yıla kadar hapis cezası istenen Aysel Tuğluk, Erzurum 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargıç karşısına çıkacak.

Doğubayazıt Cumhuriyet Savcısı Ahmet Kar’ın hazırladığı iddianamede, CD kayıtlarına göre Aysel Tuğluk barış mitinginde şu konuşmayı yapmıştı:

“...Evet değerli halkımız. Yıllardır süren savaş Kürt halkına da Türk haklına da çok büyük şeyler kaybettirdi. Çok büyük acıların yaşanmasına neden oldu.. Şimdi karşımızda bir fırsat var. PKK ateşkes ilan etti. Evet demokratik çözümler, barışçıl çözüme hazır olduğunu ifade etti. DTP olarak biz bu yerdeki iradeyi önemli buluyoruz. Peki soruyoruz, 85 yıldır Kürtleri inkar edenler ‘hain’ diye ‘bölücü’ diye neredeyse Türk halkıyla düşman haline getirmek isteyenler, çözüme hazırlar mı? Değerli halkımız, görüyoruz ki çözüme hazır değiller. Halen operasyonlar devam ediyor. Halen dağlarda kardeşlerimiz yaşamlarını kaybediyor. Halen barışı savunanlar suçlanıyor. Ve halen tecrit devam ediyor. Huzurunuzda onlara soruyoruz. Niye bu kadar tahammülsüzlük. Neden halkın sesini duymuyorsunuz? (Topluluk tarafından Biji Apo, Biji serok Apo sloganları atılıyor).. Evet, neden bu halkın haklı meşru haklarını tanımaktan korkuyorsunuz? Barış Kürt ve Türk halkına büyük kazanç sağlayacakken neden çatışmalarda ısrar ederek her ikisine de ‘hayır’ diyorsunuz? Evet, bunun hesabını bu halka nasıl vereceksiniz?''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious