DTP'li Tuğluk'un dosyaları birleştirildi

  • Giriş : 06.03.2008 / 14:29:00

DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk hakkındaki 8 davanın birleştirilmesi kararlaştırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk hakkında “terör örgütünün propagandasını yapmak” ve “yasa dışı örgüte üye olmak” suçlarından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 7 ayrı dava dosyasının, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki başka bir dava dosyasıyla birleştirilmesi kararlaştırıldı.


“Terör örgütünün propagandasını yapmak” ve “yasa dışı örgüte üye olmak” suçlarına ilişkin terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarının da aralarında bulunduğu çeşitli sanıklar hakkında açılan ve 7'sinde Aysel Tuğluk'un da sanık olduğu 8 davanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesine devam edildi.

Mahkeme heyeti önce, bu davalar arasında yer alan ve Beyoğlu 3. Ağır Ceza Mahkemesince “görevsizlik kararı” verilerek gönderilen dosyaya baktı. Bu davada sanık olan Aysel Tuğluk duruşmaya gelmedi.

Mahkeme heyeti, Aysel Tuğluk'un talimatla ifadesinin alınması için Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen yazıya cevap verilmediğini tutanağa yazdırdı.

Duruşmada ifadesi alınan ve aynı zamanda avukat olan sanık İrfan Dündar, suç tarihinde Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yaptığını ve bu nedenle İmralı'ya gittiğini ifade ederek, burada yaptıkları görüşmelerle ilgili hiçbir basın kuruluşuna beyanat vermediğini söyledi.

Mahkeme heyeti, aynı sanıkların yargılandığı davaların birleştirilmesi konusunda görüşü istenen İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinin birleştirme talebini kabul etmediğini bildirdi.

SAVCININ BİRLEŞTİRME İSTEĞİ

Aynı konuda görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar, mahkemelerinde görülen bu dosya ile İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde yaklaşık 20 dosyanın birleştirildiği dava dosyası arasında hukuki ve fiili bağlılık bulunduğunu belirterek, kendi mahkemelerindeki dosyanın bu dava dosyasıyla birleştirilmesini istedi.

Söz alan sanıkların avukatı Özcan Kılıç, birleştirme konusundaki mütalaaya katıldığını ifade ederek, davaların tarafları ve konularının aynı olduğunu kaydetti.
Kılıç, aynı konuda diğer mahkemelerde de açılan dava dosyalarının İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki dosya ile birleştirildiğini ve yargılamaların birlikte yapıldığını söyledi.

BİRLEŞTİRME KARARI

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, daha sonra kendi mahkemelerindeki dava dosyası ile İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki dosya arasında fiili ve hukuki bağlılık bulunduğunu, davaların birlikte yürütülmesinin sağlıklı karar verilmesinde etken olacağını bildirdi.

Bu durumun zaman yönünden de avantaj sağlayacağını dikkate alan mahkeme heyeti, kendi mahkemelerindeki dava dosyasının İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki dosya ile birleştirilmesine karar verdi.

Aynı mahkeme, bu duruşmanın ardından 6'sında Aysel Tuğluk'un da sanık olarak yer aldığı, Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapan Hatice Korkut, Feridun Çelik, Mahmut Şakar'ın da aralarında bulunduğu bazı sanıkların yargılandığı toplam 7 davanın da duruşmasını yaptı.

Mahkeme heyeti, bu dosyaları da birleştirme kararıyla İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

İDDİANAMELER

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamelerde, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapan Aysel Tuğluk, Doğan Erbaş, Baran Doğan ve İrfan Dündar'ın da aralarında bulunduğu sanıkların “terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptıkları” iddia ediliyor.

İddianamelerde, Yeniden Özgür Gündem ve Özgür Politika'nın da aralarında bulunduğu bazı basın yayın organlarında yer alan haberler nedeniyle sanıkların “terör örgütünün propagandasını yapmak”, “yasa dışı örgüte üye olmak” suçlarından 1,5 yıl ile 22,5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious