DTP'li Tuncel demokratik özerklik istedi

DTP'li Tuncel demokratik özerklik istedi.11007
  • Giriş : 01.07.2008 / 23:37:00
  • Güncelleme : 01.07.2008 / 23:38:36

Atina'daki Sosyalist Enternasyonel'de konuşan DTP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, ''Kürt sorununun demokratik özerklik projesiyle çözülebileceğini'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılan Sosyalist Enternasyonal 23. Genel Kurul toplantısına gözlemci statüsüyle katılan DTP'yi temsilen, küresel ekonominin ele alındığı oturumda kürsüye gelen Tuncel, terör örgütü PKK için, bu örgütün ''sorunun nedeni değil, sonucu olarak'' ortaya çıktığını iddia etti.

Tuncer, ''Kürt sorununun nedenlerinin ortadan kaldırıldığı ve demokratik barışçıl bir çözüm getirildiği takdirde'' terör örgütü PKK'nın varlık nedeninin ortadan kalkmış olacağını savundu.

''Kürtlerin yaşadıkları 4 ülkede de şiddet politikalarıyla karşı karşıya olduklarını'' öne süren Tuncel, ''Bu ülkelerden Kürtlerin kendi kimliğini, kültürünü ve dilini koruma altına alacak yasal ve anayasal düzenlemeler yapmalarını istiyoruz'' diye konuştu.

''Türkiye'de iktidara gelen her hükümetin Kürt sorununu bir terör sorunu olarak tanımladığını ve buna göre terörle mücadele politikaları geliştirildiğini'' kaydeden Tuncel, ''Türkiye’nin bu anlayışı maalesef uluslararası kamuoyunda belli bir ölçüde kabul görmüştür. Bu yaklaşımlar savaşın tırmanmasını ve Türk devletini militarist politikalarını sürdürmesi için cesaretlendirmiştir'' ifadelerini kullandı.

Partisi DTP’nin kapatılması için dava açıldığını hatırlatan Tuncel, ''Biz DPT olarak Kürt sorununun siyasal bir sorun olduğunu, Kürt halkının kimlik, kültür ve dil haklarının yasaklanmasından kaynaklandığını ve sorunun çözümü için önce sorunun tanımının doğru yapılması gerektiğini söylüyoruz. Türkiye’de yaşayan Kürtler sorunun çözümünü demokratik özerlik çerçevesinde ifade etmektedir. Türkiye’de tehcir zihniyetinin aşılması, farklılıkların ifade edilebilmesi ve örgütlenmelerin yasal ve anayasal güvene kavuşması, Kürt sorunun çözümüne önemli ve gerçekçi bir seçenektir. Demokratik özerlik projesiyle Türkiye toprakları içinde bir çözüm mümkündür. Silahlar çözüm yöntemi olmaktan çıkmalıdır'' diye konuştu.

''Çözüm için ilk adım olarak Kürt sorununun siyasi bir sorun olduğunun kabul edilmesi'' gerektiğini belirten Tuncel, konuşmasını Sosyalist Enternasyonal'den dayanışma talep ederek bitirdi.

Sosyalist Enternasyonal 23. Genel Kurul toplantısı yarın göç konusunun ele alınacağı oturumun ardından sonuç bildirisi yayınlanarak son bulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious