DTP'li Türk, Başbakan Erdoğan'ı 'pişkinlikle' suçladı

DTP'li Türk, Başbakan Erdoğan'ı 'pişkinlikle' suçladı.12776
  • Giriş : 13.11.2007 / 16:28:00
  • Güncelleme : 13.11.2007 / 16:55:16

DTP Grup Başkanı, DTP ile diyalog kuramadıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan'a cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyalog için gerekli çağrıları kendilerinin yaptığını savunan Türk, Başbakan Erdoğan'ı 'pişkinlikle' suçladı.

DTP Grup toplantısında konuşan Ahmet Türk, partisiyle ilgili bir karalama kampanyası yürütüldüğünü savunarak, "Bu kampanyayı yürütenler iyi bilmelidir ki bizim zayıflamamız Türkiye'nin yararına değildir. Sivil demokratik siyasetin bu kadar yıpratılması çok tehlikelidir. DTP'yi yıpratmaya çalışarak acaba hangi fırsatları yitirdiğimizi sorguluyor muyuz?" diye konuştu.

Türkiye'nin birliğinden ve bütünlüğünden yana olduklarını, önerilerinin, Türkiye'yi bölecek değil, daha da güçlendirecek öneriler olduğunu dile getiren Ahmet Türk, "Ülkenin ortak değeri olan bayrağımıza herkesin daha çok sahip çıkacağı önerilerdir. Biz ulusu parçalamayı değil, daha güçlü demokratik bir uluslaşmayı öneriyoruz. Bu söylemlerimize rağmen bize ısrarla 'bölücü' demeye devam edenler de ya kördürler ya da kötü niyetlidir'' dedi.

Ahmet Türk, DTP'nin sivil demokratik siyaset konusundaki ısrarının, asker vesayeti altında kalmaktan sakınca görmeyen siyasi anlayışları deşifre etmeye başladığını öne sürdü. Paniğin nedeninin bu olduğunu savunan Türk, "Partimize topyekun saldırının nedeni budur. Partimize yönelik kapatma girişimleri, milletvekillerimize yönelik yargı baskısı, bütün bu sürecin parçasıdır. Halktan aldığımız emaneti ancak halka teslim ederiz. Kimse bizi bu baskılarla terbiye etmeye kalkmasın. Biz bu Meclise kimsenin memuru olarak gelmedik" şeklinde konuştu.

Her türlü baskıya rağmen aynı bayrak altında, aynı sınırlar içinde yaşamayı savunacaklarını dile getiren Ahmet Türk, "Gözümüz dışarıda değil, gözümüz başka yerde değil. Ama bu ülkeye katkı sunan, bu ülkenin geleceğiyle ilgili düşünen ve ortaklaşmak isteyen bir mantığa sahibiz'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında 'şiddete başvurmayan her düşüncenin özgürce ifade edilmesinden yana' olduğunu söylediğini hatırlatan Ahmet Türk, "Peki Sayın Başbakan biz ne zaman şiddete başvurduk, şiddeti savunduk. Biz parti olarak hep barışı savunduk" dedi. Erdoğan'ın "Arkadaşlarla diyalog kurmak mümkün olmadı" eleştirisine cevap veren Türk, şöyle konuştu: "Sayın Başbakan, bugüne kadar bu grupla, grup başkanvekilleriyle, bu partiyle diyalog kurmayı düşünmedin. Bunu grup toplantısında bu şekilde yansıtmanız ne kadar gerçekçi. Her çağrıyı biz yaptık. Diyalog için hazır olduğumuzu, sorunların demokratik yöntemlerle çözümü konusunda sürece katkılar sunmak istediğimizi ifade ettik. Bu çağrılarımıza yanıt almadık. Başbakan bugün çıkıyor, kürsüde çok rahat, olgunca, pişkince, 'Biz çok söyledik, çok uğraştık ama bu arkadaşlarla diyalog kuramadık' diyebiliyor. Buyrun Sayın Başbakan, bunları tartışalım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious