DTP'li Türk, Org.Başbuğ'a yanıt verdi

DTP'li Türk, Org.Başbuğ'a yanıt verdi.12725
  • Giriş : 06.06.2009 / 20:30:00

DTP Genel Başkanı Türk, Bilgi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen "Çözüm için diyalog" adlı konferansta konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"KÜRTLERİN BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN TALEPLERİ VAR"

"Bugün Türkiye'yi yönetenler maalesef Kürt sorunu gerçeğiyle yüzleşmiyor ve yüzleşmekten korkuyor. Artık 30 yıllık savaş, çatışmalı süreç, operasyonlarla, imha politikalarıyla bu sorunun çözülemeyeceği inancının oluştuğunu görüyoruz. Bugün devlet farklı anlayışıyla sorunun çözümüne esas alan bir duruşta olduğunu görüyoruz. Bu çok hazırlanmış projeli bir duruş mu? Hayır. Ancak bugün eski yöntemlerle çözülmeyeceğinin görmeye başlandığının ve Kürt sorunuyla ciddi bir şekilde yüzleşme zorunda kalınıldığı bir sürece gittiğini gösteriyor. Kürtlerin bu sorunun çözümü için talepleri var ve bunları çok açık şekilde ifade ediyor. Yine DTP, bugün Kürt halkının desteği ile o coğrafyadaki halkın desteğiyle parlemantoda bu sorunun demokratik yöntemlerle çözümü için çalışmaktadır.

Yine 30 yıldan beri silahlı mücadeleyi sürdüren PKK artık bu işin diyalogla ve barışçıl yöntemlerle çözümü konusunda tavrını ortaya koymuştur"

"BİR PROJE OLMADIĞINI GÖRÜYORUZ"

"Türkiye'nin bütünlüğü için Kürt sorunun çözümünü içeren bir süreci yaşıyoruz. Sorunun çözümü konusunda devletin, siyasi partilerin ortaya koyacağı duruş çok önemli. Tartışmalara baktığımızda sayın Cumhurbaşkanı, 'iyi şeyler olacak' diyor. 'Kürt sorunu Türkiye'nin en önemli sorunu' diyor. Ama tartışmalara baktığımızda bu konuda sayın cumhurbaşkanının açık bir şekilde dile getirmesine rağmen bir proje olmadığını görüyoruz. Sorunu, demokratik yöntemlerle çözüm ortada yok. Bir ara umutlandık ama bakıyoruz ki her dönemde siyasi otoritenin bir vesayetin olduğunu görüyoruz. Aslında hepsi bu sorunu görüyor ancak parmak basmak istemiyor. Sayın Cumhurbaşkanı bir tartışma açtı. Siyasilerden bazı açıklamalar geldi. Hatta CHP bile son dönemde bir genel af dahi olmak üzere bazı şeylerin yapılması gerektiğini bu konuda da hükümetin açık olarak ne düşündüğünü belirtmesi gerektiğini söyledi"

"ESAS BENİM DİYOR"

"Ama bir bakıyoruz ki ABD'de Genelkurmay başkanı çıkıyor. Aslında bize değil yapılan çalışmalara karşı çıkıyor. Cumhurbaşkanı ve başbakana oradan yanıt veriyor; esas benim diyor. Bizim isteğimizi bir formül oluşmazsa bizim isteğimizi bir yol haritası olmazsa sizin yapabileceğiniz bir şey yok diyor. DTP olarak parlamentoya geldiğimizden beri bu sorunun silahla değil ortak akıl ile çözümü yönünde fikirlerimizi ortaya koyduk. Barışın çok kolay olmadığını biliyoruz. Önemli olan bu kanın durması, önemli olan Türkiye'de Türklerin Kürtlerin kardeşçe yaşaması"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*