DTP'li Türk: "Başbakan bir yerlere mesaj mı veriyor?"

DTP'li Türk:
  • Giriş : 14.03.2008 / 00:21:00
  • Güncelleme : 14.03.2008 / 00:13:47

Başbakan'ın ''DTP, PKK'yı terör örgütü ilan etmeli'' sözlerine Ahmet Türk'ten yanıt geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın DTP ile ilgili açıklamalarını değerlendirirken, ''Bugün partiyle ilgili açılmış bir kapatma davası var, dokunulmazlıklarla ilgili süren davalar var. Acaba Sayın Başbakanın mesajı bir yerlere mi?'' dedi.

Türk, Başbakan Erdoğan'ın, ''DTP, PKK'yı terör örgütü ilan etmeli'' açıklamasının ardından Parlamentoda basınla sohbet toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın açıklamalarını doğru bulmadıklarını ifade eden Türk, ''Bu açıklamaları, toplumu germekten başka hiçbir yararı olmayan açıklama olarak değerlendiriyoruz'' diye konuştu.

DTP'nin, özellikle son dönemde sancılı sürecin aşılması; demokratik, sivil yöntemlerin gelişmesi konusunda çok ciddi çabalar içinde olduğunu savunan Ahmet Türk, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Köksal Toptan ile görüşmelerinde; Türkiye'nin toplumsal uzlaşıya ihtiyacı olduğunu açık bir şekilde ifade ettiklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın geçmişte gündeme getirdiği cümleleri tekrar kullanarak bir tartışmaya neden olduğunu öne süren DTP Grup Başkanı Türk, şöyle devam etti:

''Biz açıkça şunu söylüyoruz: Sayın Başbakan bu ülkenin Başbakanı, sorumluluğu herkesten daha fazla. Toplumsal uzlaşıyı sağlamak gibi bir görevle, bir sorumlulukla karşı karşıyayken, toplumu germeye yönelik açıklama yapması doğru değil. Bu ülkenin Başbakanı; hepimizin Başbakanı. Sadece bir siyasi partinin genel başkanı olarak istediğini söyleme hakkına sahip değildir. Biz tabiki sürecin hassasiyetini kavrayan insanlarız. Bu süreçte halkımızın, insanlarımızın beklentilerini bilen, tartan, ölçen bir siyasi partiyiz. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz.''

''Barış için, demokrasi için, demokratik bir sürecin gelişmesi için çaba gösterdiğimiz bir süreçte, Sayın Başbakan acaba bu konuşmasıyla bir yerlere mesaj mı vermek istiyor?'' diye soran Türk, ''Bugün partiyle ilgili açılmış bir kapatma davası var, dokunulmazlıklarla ilgili süren davalar var. Acaba Sayın Başbakanın mesajı bir yerlere mi? Gerçekten bunu düşünmekten kendimizi alamıyoruz. Ama her şeye rağmen barışa inancımızı, demokrasiye inancımızı, sorunun çözüm yönteminin demokratik yöntemler olduğu inancımızı koruyarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz'' dedi.

DTP Grup Başkanı Türk, bir gazetecinin, ''PKK konusunda bir açıklama yapacak mısınız?'' sorusuna, ''Bu tartışmalar, geçmişte kalan tartışmalar. Önümüzde duran hedeflerimiz var. Bu hedeflerimiz gerçekten toplumsal uzlaşıyı sağlayacak bir çabanın ortaya konmasıdır. Geçmişteki tartışmalarla kendimizi sınırlarsak, geleceğimizle ilgili doğru bir süreci yakalayamayız. Onun için biz bu tartışmaları geride bıraktık'' yanıtını verdi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious