DTP'li Türk Talabani ile görüştü!

DTP'li Türk Talabani ile görüştü!.10100
  • Giriş : 17.03.2009 / 22:35:00
  • Güncelleme : 17.03.2009 / 22:43:55

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile Muş Miletvekili Sırrı Sakık, Swissotel'e gelerek Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk ile Muş Miletvekili Sırrı Sakık, Swissotel'e gelerek Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüştü.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve Sırrı Sakık, Swissotel'e gelerek Celal Talabani tarafından kabul edildiler. Görüşme 45 yaklaşık dakika sürdü.

Görüşme sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Ahmet Türk, "Siyasetçilerin konuşacağı, Ortadoğu'daki görüşmeler ve dünyadaki gelişmelerdir. Bu konulardaki düşüncelerimizi sayın Talabani'ye söyledik. Ortadoğu'da demokrasinin gelişmesi, halklar arasındaki diyalogun gelişmesi anlamına gelir. Olabildiğince sivil ve demokratik projelerden bahsettik. Kendisi de bu konuda olumlu görüş belirtti. Sağlık durumunu merak ettiğimiz için kendisini ziyaret ettik." dedi.

Talabani'yi Nevruz'a davet etmesi hatırlatılan Ahmet Türk, "Biz her zaman birçok kesimi davet ediyoruz. Çünkü Nevruz Ortadoğu halklarının önemli bir günüdür. Tabi imkan olsa da sayın Cumhurbaşkanı Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarına katılsa. Tabi sağlığı buna müsaade etmez." diye konuştu.

Talabani'nin PKK'lılara yönelik af önerisini Başbakan Erdoğan'la görüştüğüne dair iddiaların hatırlatılması üzerine Türk, "Bize yansıyan bir şey yok. Biz bu sorunun her zaman iç dinamiklerle çözülmesi konusundaki düşüncelerimizi ifade ediyoruz. Bu Türkiye'nin sorunu. Diyalogla, ortak akılla, iç dinamiklerle bu sorun çözülmeli. Ama artık Türkiye'nin de Kürtlerin de tahammülü kalmadı. Barışın hakim olabilmesi için hepimiz hassasiyet gösteriyoruz. Bu acılı sürecin unutulması gerektiği inancındayız. Kürt sorununun çözümü önemli. Bu sorun seçimlere endeksli bir sorun olmamalı, çok hassas bir konudur. Kürt sorunu farklı bir şeydir, seçimler farklı bir şeydir. seçim propagandası malzemesi olarak kullanılmamalı." şeklinde konuştu.

Kürt konferansı konusundaki görüşleri sorulan Türk, "Kürt konferansı, barışın sağlanmasına yönelik bir konferanstır. Seçimden sonra daha net bir şey ortaya çıkar. Tabii biz de bu çağırıyı destekleyeceğiz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*