DTP'li Türk: "TSK, Musul ve Kerkük'e girmek istiyor"

DTP'li Türk:
  • Giriş : 27.02.2008 / 00:31:00
  • Güncelleme : 27.02.2008 / 00:25:20

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, terör örgütüne yönelik sürdürülen kara harekatını 'savaş' olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin K.Irak'ta terör örgütüne yönelik sürdürdüğü kara harekatını 'savaş' olarak nitelendirerek, "Bu apaçık bir savaş kararıdır ve uluslararası hukuka aykırıdır. Girdiniz de neyi çözeceksiniz. Yüzlerce insanı öldürmek Kürt sorununu mu çözecek?" dedi. Türk, Türkiye'nin K.Irak'a girmesinin asıl nedeninin Musul ve Kerkük'ü ele geçirmek olduğunu iddia etti.

Türk, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Ortadoğu kaosuna sürüklenmesinin hedeflendiği ve kendilerini derinden üzen bir sürecin yaşandığını söyleyerek, "Hükümet aylardan beri savaş tamtamları çalıyor. Hava ve kara operasyonlarında onlarca gencecik canın yaşamını yitirdi. Bu savaşın önüne geçilmesinin başka formülü yok mu? Bu savaş insan hakları ihlalidir. Biz bu savaşa rağmen sorunun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözümünden yanayız" diye konuştu.

"Karda-kışta 10 bin askeri Irak'a göndermek, 100 bin askeri sınıra yığmak operasyon değildir, bu apaçık bir savaş kararıdır" diyen Türk, operasyonların uluslararası hukuka aykırı olduğunu iddia etti. Savaş ve kan dökmenin dışında Türkiye'nin sorunu çözmek için başka seçenekleri bulunduğunu savunan Ahmet Türk, şunları söyledi:

"Türkiye'nin emperyalist planların içine girmesini halktan saklayabilir misiniz? Halk bir gün bunun hesabını soracak. AK Parti bunun faturasını çok ağır ödeyecek. Mesele basit bir mesele değil. İşin özü bu değil. İşin özü Musul ve Kerkük ile ilgilidir. Böyle olmasaydı neden 100 bin asker sınıra yığılsın. Hesaplar büyük. AK Parti'nin maskesi düşmüştür.

Halk savaş, gençlerin ölmesi için AK Parti'ye oy vermedi. Halk, şovmen milliyetçi söylemlere rağmen yapılmak istenenleri izliyor. Savaş çığırtkanlığı
yapanların AK Parti'ye desteği çok anlamlıdır. Girdiniz de neyi çözeceksiniz. Yüzlerce insanı öldürmek Kürt sorununu mu çözecek? Hiçbir siyasetçi Bülent Ersoy'un tavrını gösterme cesaretinde bulunmuyor. Akan kanın sorumlusu AK Parti'dir. Savaş ve kan istemiyoruz, bunun için meydanlara ineceğiz."
Bu arada DTP Grup Toplantısı'na katılan milletvekili ve partililer, 'Savaşa Hayır' yazılı dövizler taşıdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious