DTP'li Türk ve Tuncel hakkında inceleme başlatıldı

DTP'li Türk ve Tuncel hakkında inceleme başlatıldı.14143
  • Giriş : 14.09.2007 / 16:05:00

DTP Grup Başkanvekili Ahmet Türk ve DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel için inceleme başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik ModelleriDTP Grup Başkanvekili Ahmet Türk ve DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in yaptığı konuşmalarla ilgili olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı.

DTP Grup Başkanvekili Ahmet Türk’ün, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı’nın verdiği resepsiyona davet edilmemesi ile ilgili olarak yaptığı "Hep ağızdan düşürülmeyen bölücülük kelimesi aslında kimin tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Halkın iradesiyle oluşan Parlemanto'ya yönelik ayrımcılık yapılmasını protesto edin, bize öteki gibi davranılmasına izin vermeyin" sözleriyle ilgili olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Başsavcılık başvurusunda, Türk’ün bu açıklamasıyla ilgili herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığı ve varsa açılan bir soruşturmanın sonucunun kendilerine bildirilmesini talep etti.

Ayrıca Başsavcılık bir incelemede DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel için başlattı.İnceleme Tuncel'in Batman’da yaptığı konuşma dolayısıyla başlatıldı.

Tuncel bir süre önce, Batman'da bir toplantıda “Kimse bizden kardeşlerimizi terörist ilan etmemizi beklemesin. Hiçbir Kürt bunu demez” demişti.Malatya yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen yazıda bu sözlerle ilgili olarak Tuncel hakkında herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığı soruldu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, ilgili mahkemelerden DTP milletvekilleri ile ilgili yaptığı işlemlere ilişkin bilgi ve belgelerin kendisine ulaşmasının ardından soruşturma başlatıp başlatmayacağına karar verecek.

Başsavcılık, DTP milletvekilleriyle ile ilgili incelemesini Siyasi Partiler Yasası çerçevesinde sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious