DTP'li Türk'ten Erdoğan'a öneriler

DTP'li Türk'ten Erdoğan'a öneriler.11758
  • Giriş : 11.11.2008 / 08:36:00
  • Güncelleme : 11.11.2008 / 08:37:11

Ahmet Türk, Başbakan Tayyip Erdoğan´ın "Barışı güçlendirici mesajlar vermesi gerekiyordu" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine yaptığı ziyaretlere ilişkin "Barışı güçlendirici mesajlar vermesi gerekiyordu" dedi.

Türk, parti genel merkezinde, Kürtçe yayımlanan bir gazeteye 1 ay abone olunmasını sağlamaya yönelik kampanyanın başlangıç törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ahmet Türk, bir gazetecinin, DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş´ın, Güneydoğu ve Doğu Anadolu´daki bazı illerde yaşanan olaylara ilişkin değerlendirmesini anımsatarak, görüşlerini sorması üzerine, "Biz geçen gün grup toplantısında basının özgür olması gerektiğini ve basına yönelik baskıları doğru bulmadığımızı ifade etmiştik" dedi.

"Gerginliği yaratan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın tutumudur" diyen Türk, terör örgütü elebaşına yönelik "fiziki müdahale" iddialarını tekrarladı.

Buna "halkın tepki göstereceğinin bilinmesi gerektiğini" anlatan Türk, "Uyarılarına rağmen konunun soruşturulmadığını" öne sürdü. Türk, "Bölge hassas. Başbakan orada meydan okur bir hava içine girdi. Oysa ki, Başbakan´ın barışı güçlendirici mesajlar vermesi gerekiyordu. Orada, ´ya sev, ya terk et´ sözlerine karşı insanlar demokratik tepkilerini ortaya koymuşlardır. Çatışma sürecinin sona ermesi için çaba gösterilmesi gerekiyor" diye konuştu.

"AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat´ın istifası DTP´li yöneticilerle yemekte bir araya gelmesiyle ilişkilendiriliyor. Sizin görüşünüz nedir?" sorusunu üzerine Türk, "Bilemiyoruz. Onu kendisine sormanız lazım. DTP ışık saçan, kelebeklerin etrafında döndüğü, yapıştıkça öldükleri bir noktaya getirilmiştir. DTP ile diyalog kuranları kendi partisinden arkadaşları bile dışlayabiliyor" şeklinde yanıtladı.

Türk, Başbakan Erdoğan´ın, "Diyarbakır´ın çöp sorunu ile ilgili yaptığı açıklaması" anımsatılması üzerine, "Bu ülkenin başka bir sorunu var. Kürt sorunu var. Her gün onlarca insan yaşamını kaybediyor. Sadece çöp sorunu üzerinden politika yapılmaz. Diyarbakır ülkenin en temiz illerinden biridir" dedi.

DTP´li bazı milletvekillerinin, dün Sıhhiye Meydanı´nda yapılan Alevi mitinginde platformdan indirilmesine ilişkin görüşleri sorulan Türk, "Biz, Aleviler beğensin ya da beğenmesin diye diyalog kurmadık. Arkadaşlarımız orada inançların özgürleşmesine destek vermek adına bulundular. Büyütülecek bir durum yok" diye konuştu.

Türk´ün ardından soruya ilişkin söz alan DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis de platformdaki tartışmanın kendilerini tanımayan bir görevli nedeniyle çıktığını, organizasyon komitesinden kendilerine yönelik bir hareket olmadığını söyledi.

Ahmet Türk, abonelik töreninde yaptığı konuşmada ise "farklı dil ve kültürlerin güvence altına alınmasına yönelik bir anlayış içerisinde olduklarını" söyledi. Törende, Ahmet Türk´ün yanı sıra aralarında Sırrı Sakık ve Aysel Tuğluk´un da bulunduğu bazı milletvekilleri gazeteye aboneye oldular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*