DTP'li Türk'ün cevap veremediği soru!

DTP'li Türk'ün cevap veremediği soru!.12725
  • Giriş : 19.08.2008 / 03:15:00
  • Güncelleme : 19.08.2008 / 01:19:29

Roj TV'de bir programa katılan Türk, Avrupalıların AKP ile ilgili bir sorularına cevap veremediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, uydu aracılığıyla PKK çizgisinde yayın yapan 'Roj TV'nin stüdyo konuğu olurken, yerel seçimlerin bir referandum özelliği taşıdığını söyledi. Türk, Avrupa'ya gittiklerinde, “Bakın AKP sizden daha fazla oy aldı Kürtler'den” denildiğini belirterek, “Bu bizim için çok önemli ve gerçekten cevap veremediğimiz bir noktaya bizi taşıyor” dedi.

Dün akşam Roj TV'de soruları yanıtlayan Ahmet Türk, Kürtler'in inancı, mücadelesi olduğunu ancak, bundan sonra dünyayı görerek ve çağı değerlendirerek değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğunu saptayarak çok geniş bir rol oynayabileceğini söyledi. Türk, Kürtler'in, kendi mücadelesini sürdürürken özgürlüğünü de koruyacağını, mesajını da vereceğini belirtirken kendilerine düşen farklı görevleri de yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, şöyle konuştu:

“İşimizin kolay olmadığını biliyoruz, zor olduğunu görüyoruz. Ama halkımızın beklentileri var. Olabildikçe de halkımıza tercüman olmaya çalışıyoruz. Tabii ki siyasi parti olarak sonuçta aldığınız sonuçlar önemli. Bu nedenle yerel seçimler bizim için bir referandumdur. Bizim için çok önemlidir. Yani bugün Avrupa'ya gittiğimizde 'Bakın AKP sizden daha fazla oy aldı Kürtler'den' deniliyor. Bu bizim için çok önemli ve gerçekten cevap veremediğimiz bir noktaya bizi taşıyor. Ben halkımızın bu yerel seçimlerde bir referandum olduğunu düşünerek, görerek, bir tavır sergileyeceğine, mücadele azmi ortaya koyacağına inancındayım. Çünkü siz güçlü olmadığınız zaman söyleyeceğiniz şeylerin fazla etkisi, fazla anlamı yok. Politikada etkisi olmaz dünyada etkisi olmaz güçlü olduğunuz sahiplenme olduğu zaman bir güç olursunuz sözünüz o zaman daha fazla geçerli olur. Ben bu seçimde halkımızın bu mesajı aldığına inanıyorum. Yerel seçimlerde herkesin bu sorumlulukla, bu duygularla hareket etmesini bekliyoruz, istiyoruz.”

Türk, İstanbul Güngören'deki bombalı saldırı konusunda halkın kafasında soru işaretleri olduğunu, bunları ilk günde ortaya koyduklarını, zanlıların polis sorgulaması ve hem savcılık ifadesinde haklı olduklarının görüldüğünü savundu. Türk, şöyle devam etti:

“Şimdi bombacı olarak yakalanan birisine poliste bu bomba olayı sorulmuyor. Savcılıkta sorulmuyor. İşte '3 ay önce silahlı eğitim yaparak dönmüş' dediler. Ama patronu bile bunun böyle olmadığını söylüyor ve yurt dışına hiç çıkmadığı ortaya çıkıyor. Tabii ki bu tartışmaları yarattı. Şimdi o Güngören bombası nedir? Şunu söylüyorum. Tabii ki elimde belge yok. Birileri 'Bakınız içerideyiz ama gücümüz var, istediğimizi yapabiliriz mesajı mı verdi?' Ergenekon çetesi veya farklı güçler mi devreye girdi?. Tabii biz bunu bilemiyoruz. Bizim bütün istediğimiz bunun tüm boyutuyla ortaya çıkması. Ama hükümetin de yaptığı açıklama, Baykal'ın da yaptığı açıklama bazı basının bütün çabasına rağmen olay ortada kalmıştır. Biz de bunun faillerinin ortaya çıkması konusunda gerçekten çok açık. Ucu kime giderse gitsin, nereye giderse gitsin halk bilmeli, hepimiz bilmeliyiz. Bunu ortaya çıkarın dedik. Ama sonuçta geçiştirildi, farkındaysanız ondan sonra bu konuda açıklamalar bile yapılmadı, tartışmalar bile kesildi.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*