DTP'Lİ Türk'ün hedefi ne?

DTP'Lİ Türk'ün hedefi ne?.11608
  • Giriş : 18.02.2009 / 20:23:00
  • Güncelleme : 18.02.2009 / 20:38:58

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, "Tek derdimiz AK Parti'yi Kürt coğrafyasında yüzde 10'un altına düşürmektir."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, sadece Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni kazanmak gibi bir dertlerinin olmadığını belirterek, "Tek derdimiz AK Parti'yi Kürt coğrafyasında yüzde 10'un altına düşürmektir." dedi.

DTP, Diyarbakır'da 15 Şubat günü çıkan olayları protesto etmek için yürüyüş düzenledi. İl binasının önünde başlayan yürüyüş, Turgut Özal Bulvarı üzerinden Batıkent'e kadar devam etti.

Yürüyüşe, DTP Genel Başkanı Türk, DTP'li milletvekilleri, belediye başkanları, parti yöneticileri ve partililer katıldı. Yürüyüş sırasında, PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı.

PKK flamaları ve Öcalan posterlerini açıldığı yürüyüşü, birçok vatandaş evlerinin balkonlarından izledi. Yürüyüşün yapıldığı Turgut Özal Bulvarı üzerindeki evinin balkonunu çıkan bir vatandaşın elindeki Kur'an-ı Kerim dikkat çekti.

Batıkent mevkiinde son eren yürüyüş sonrası bir konuşma yapan DTP Genel Başkanı Türk, 2 gün önce Diyarbakır'da vahşet yaşadığını öne sürdü.

Kürt sorununun barış ve diyalogla çözülmesini istedikleri savunan Türk, başkalarının sorunu gerginlik ve sopayla çözmek istediğini belirtti.

Diyarbakır'da 2 gün önce bir vahşet yaşandığını ve bunu belgelediğini dile getiren Türk, "O görüntüleri Başbakan'a Cumhurbaşkanı'na gönderdik. Ona baksınlar. Başbakan önce o vahşeti izlesin, sonra gelsin. Yapılanlardan dolayı Kürtlerden özür dilesin." diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 Şubat'ta Diyarbakır'da yapacağı mitinge de değinen Türk, şöyle konuştu: "Buyursun gelsin. İtirazımız yok. Ama yıllardır kimliğini isteyen, demokratik bir şekilde mücadele eden, barış içerisinde yaşamak isteyen bu halka ne diyecek. Yine tek dil diyecek, tek devlet diyecek. Halk bunu merak etmiyor. Bu ülkede barış içerisinde kimliği yaşamak isteyen halkımıza mantıklı bir öneriyle gelsin. Ama bunun içinde değil, makarna, kömür çamaşır makinesi dağıtarak halkımızı kandırmaya çalışıyor. Çamaşır makinesi onun kirlerini bile yıkayamaz. Tayyip gelecek halkımız orada olmayacak."

Topluluğa, "Ben sizden sadece Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni değil, sizden Kürt coğrafyasında AK Parti'yi yüzde 10'un altına düşürmenizi istiyorum" diyen Türk, "O zaman barışı, özgürlüğü kucaklarız. O zaman herkes halkımızın taleplerini göz önünde bulundurmak zorunda kalacaklar." sözlerini kaydetti.

Yürüyüşten sonra kalabalık dağılırken, bir grup Turgut Özal Bulvarı üzerindeki AK Parti Bağlar İlçe Teşkilatı'nı taş yağmuruna tuttu.

Dağıtılan göstericiler taşlı saldırı yapınca polis, eylemcileri göz yaşartıcı gazla dağıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*