DTP'li vekil, yaralı PKK'lının durumunu Meclise taşıdı

DTP'li vekil, yaralı PKK'lının durumunu Meclise taşıdı.17623
  • Giriş : 18.10.2007 / 20:14:00

DTP'li Bayındır, Kato Dağı'nda yaralı yakalanan PKK'lının durumunu Meclis gündemine taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, Şırnak'ın Beytüşşebap sınırları içinde bulunan Kato Dağı'nda çıkan çatışmada, yaralı olarak yakalandığı açıklanan İhsan Tekeş adlı PKK'lının durumunu Meclis gündemine taşıdı.

Bayındır, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Genelkurmay Başkanlığı resmi web sitesinde yaralı olarak yakalandığı açıklanan Tekeş adlı PKK'lı hakkında bilgi istedi. Bayındır, "Aydın Kaya adlı bir korucunun ifadeleri ve bir başka korucunun cep telefonu kayıtlarıyla ispat olunduğu halde ailesi oğullarına bir türlü ulaşamamaktadır. Aydın Kaya adlı korucunun, İhsan Tekeş'i çatışmadan sonra sol ayağı yaralı bir halde üç sivil askerle konuşup daha sonra helikoptere bindirildiğini ve görüntülediği beyanlarından sonra aile Beytüşşebap Savcılığı'na başvurmuş, ancak savcılıktan sadece 'oğullarını askerlerden istemeleri' gerektiğine dair bir cevap verilmiştir. Durum Diyarbakır İnsan Hakları Derneği tarafından önemle ele alınmış, uluslararası acil eylem çağrısı yapılmış, Jandarma Komutanlığı ve İçişleri Bakanlığı'na yazılar yazılmış, ancak henüz bir sonuç elde edilmemiştir" dedi.

Bayındır, önergesinde şu soruları sordu:

"İhsan Tekeş gerçekten yaralı ele geçirilmiş midir, geçirildiyse nerededir? Geçirilmediği iddiası varsa Genelkurmay Başkanlığı'nın web sitesinde bahsi geçen yaralı ele geçirildiği iddia edilen şahıs kimdir? İhsan Tekeş'in akıbeti ne zaman belli olacaktır ve ailesi bu konuda bilgilendirilecek midir?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious