DTP'li vekil Genelkurmay'a 'türban tepkisi' gösterdi

DTP'li vekil Genelkurmay'a 'türban tepkisi' gösterdi.7348
  • Giriş : 02.02.2008 / 23:38:00

DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, başörtüsü konusunda Genelkurmay'a tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) 3. Ekoloji ve Yerel Yönetimler Konferansı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda başladı. DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, başörtüsü konusunda Genelkurmay'ın tavır almadığını belirterek, eleştirdi

Konferansa, DTP Genel Merkez yöneticileri, DTP milletvekilleri, Parti Meclis üyeleri, belediye başkanları, il ve ilçe başkanları ile il genel meclis üyelerinden oluşan 300 delege katıldı.

Konferansın açış konuşmasını yapan Yerel Yönetimler Komisyonu üyesi Hüseyin Yılmaz, 30 yıllık emek ve çaba ile elde ettikleri yerel yönetimlerin 85 yıllık Cumhuriyet tarihinde yapılmayan hizmet ve projelere imza attığını savundu.

Cezaevinde olan DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, gönderdiği yazılı mesajda siyasi çizgilerinin demokrasi, cinsiyet eşitliği ve özgürlük olduğunu söyledi.

DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna ise, hem DTP hem de Kürtlerin ciddi bir dönemden geçtiğini öne sürdü. AK Parti, MHP ve Genelkurmay'ın kendilerine karşı üçlü ittifak kurduğunu iddia eden Ayna, şöyle konuştu:

"Seçimden önce türban için Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı için kıyameti koparan Genelkurmay Başkanı bugün ortada yok. Seçimin erkene alınmasına neden olan Genelkurmay Başkanı ortada yok. Tozu dumana katan Genelkurmay Başkanı ortada yok. Bugün türban konuşuluyor. Genelkurmay açısından 20 yıldır en hassas olan konu gündemde, ama yok. Bu Kürtlere karşı geliştirilen bir ittifaktır. Bunun adını doğru koymak gerekiyor. Bu ittifakın Kürtlere karşı, Kürtlerin demokratik kazanımlarına karşı bir bütün olarak savaşma kararıdır."

Başörtüsü yasağına karşı olduklarını da ifade eden Mardin Milletvekili Ayna, "Koskoca bir devlet kadının ve erkeğin ne giyeceğine ya da nasıl giyeceğine karar veremez, vermemelidir" diye konuştu. AK Parti'nin neden Sur Belediye seçimlerini yapmadığını da soran Ayna, "Sur Belediye seçimleri hukuksuz bir şekilde ertelenmiş durumda. Yasalara aykırı şu anda. Normalde şu anda Sur Belediyesi seçimleri yapılması gerekiyordu. Çünkü burada kaybedeceğini çok iyi biliyor. Kaybedeceğinin kendinde, kendi tabanında şok yaşatabileceklerinin çok iyi farkında" sözlerini kaydetti.

Emine Ayna, DTP'li belediyelerin 8 yıllık bir deneyime sahip olduklarını, ancak istenilen düzeyde olmadıklarını kabul ettiklerini de ifade ederek, "Katılımcı demokrasi felsefesini, yerel yönetim katmanlarına tam oturtamadık'' dedi. DTP yöneticilerinin bu konferansta olduğunu ve seçim stratejisinin de tartışılacağını belirten Ayna, 2009 yılında yapılacak yerel seçim çalışmalarının konferans sonrasında başlayacağını aktardı.

Konferans sonunda "çok dilli belediyecilik" kararı aldığı için görevden düşürülen Sur eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile feshedilen Sur Belediye Meclis Üyeleri'ne birer plaket verildi.

Üç gün sürecek DTP 3. Ekoloji ve Yerel Yönetimler Konferansta sosyal politikalar, sosyal projeler, kalkınma, ekonomi, çok dilli ve çok kültürlülük, demokratik katılımcılık, şeffaflık, kentleşme ve yerel yönetimler, iletişim, ekoloji ve yerel yönetimler gibi çeşitli konu başlıkları tartışılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious