DTP'li vekil milli maç coşkusundan rahatsız!

DTP'li vekil milli maç coşkusundan rahatsız!.23312
  • Giriş : 23.06.2008 / 18:17:00

DTP vekili Özdal Üçer, emniyetin yaklaşık 200 kişinin toplu olarak Cumhuriyet Caddesi'ni kullanarak yürüyüş yapmasına izin vermemesi üzerine, "Neden bir maç sonrası cadde trafiğe kapatılıyor. Korna seslerinden rahatsız oldum" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarının, resmi yazışmalarda kendisine 'Sayın Abdullah Öcalan' demesi nedeniyle haklarında soruşturma başlatılması DTP'lileri harekete geçirdi. DTP il örgütleri partilileri organize ederek, Cumhuriyet Savcılığı'na toplu dilekçeler vermeye başladılar. Hazırlanan matbu dilekçelerin son kısmında "Eğer 'Sayın' olarak hitap etmek suç ise ben de 'Sayın Abdullah Öcalan' diyor ve bu suçu işleyip kendimi ihbar ediyorum" ifadesine yer veriliyor.

DTP Van İl Teşkilatı ve kendisine yakın bazı derneklerle birlikte bugün öğle saatlerinde yaklaşık 200 kişi toplanarak bu dilekçeler imzalandı. DTP Van Milletvekili Özdal Üçer, Bostaniçi Belde Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek, İl Başkan Vekili Selim Ertaş ve parti yöneticileri toplanan kalabalıkla birlikte Cumhuriyet Caddesi'nden geçerek savcılığa vermek istediler.

Emniyet Güvenlik Şube Müdürü Zeki Akyol, toplu yürüyüşe izin vermeyeceklerini, ana caddenin alt ya da üstündeki ara sokaklardan toplu olarak veya 20'şer kişilik gruplar halinde gidebileceklerini söyledi. Milletvekili Üçer ve İl Başkan Vekili Selim Ertaş, Cumhuriyet Caddesi'nden toplu olarak gitmek için ısrar ettiler. Karşılıklı konuşmalar zaman zaman tartışmalara döndü. Şube Müdürü Akyol'un, "Grupta yetkili siz minisiniz?" sorusuna sinirlenen Üçer, "Ne olacağım konusunda sen karar veremezsin. Haddini aşıp söylemlerde bulunma. Yetkili benim ama organizatör ben değilim. Grup kendiliğinden toplanmış. Ben arkadaşlarımla birlikte buradayım. Onlara destek veriyorum" dedi.

Şube Müdürü Akyol, Üçer'e Cumhuriyet Caddesi'nden toplu yürüyüşe izin vermeyeceklerini yineleyince, Üçer, "Bana ismimle hitap edemezsiniz. Sayın milletvekili diyeceksiniz" dedi. Akyol, bunun üzerine 'Sayın milletvekilim' diyerek "Şimdi oldu mu" diye cevap verdi.

Milletvekili Üçer, "Bir maç sonrası Cumhuriyet Caddesi neden kapatılıyor. Bu saatte neden kapatıldı. Hangi amaçla ve yasayla kapatıldı. Gecenin bir saatinde çalınan korna sesleri ile rahatsız oluyoruz. Futbol maçlarıyla neden kapatılıyor" diyerek milli maç sonrası vatandaşların sokaklara inmesinden rahatsız olduğunu ima etti.

ÜÇER, ŞUBE MÜDÜRÜNÜ TEHDİT ETTİ

Şube müdürü Akyol, bunun üzerine "demagoji yapmayalım" deyince Üçer bu kez, "Siz demagoji yapıyorsunuz. Resmi devlet memurusun. Resmi milletvekiline saygı göstereceksin" şeklinde tepki gösterdi.

İl Başkan Vekili Ertaş, ''Sayın vekilim yanlış anlamadı. Sizin yanlışınız, duruş" deyince Akyol, "Ne yani hazır olda mı duracaktım" cevabını verdi.

Bunun üzerine hemen devreye giren Milletvekili Özdal Üçer, "Bir milletvekilinin yanındaki duruşuna bakın. Milletin karşısındaki duruşa bakın. Haddinizi aşıyorsunuz. Yasal olarak zarar görürsünüz" diye tehdit etti.

Gruba toplu olarak izin verilmemesi üzerine bir basın açıklaması yapan İl Başkan Vekili Selim Ertaş, 'Sayın' kelimesinin dünyanın hiçbir ülkesinde yasak olmadığını söyledi. Basın açıklamasından sonra 4 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Üçer, yanındaki partililere "Vali ve Emniyet Müdürü'nün görevden alınması için daha büyük kitlesel eylemlerin yapılması gerekiyor" diye konuştu.

SAVCILIK TOPLU DİLEKÇELERİ KABUL ETMEDİ

Daha sonra Ertaş başkanlığındaki bir heyet, toplanan dilekçeleri savcılığa vermek için adliyeye gitti. İçerde kısa bir süre durduktan sonra çıkan Ertaş, Cumhuriyet Caddesi'nden yürüyüşlerine izin verilmediği için dilekçe sahiplerinin olmaması ve dilekçelerin içinde geçen suç unsurunun CKM 250. maddeye bakmakla yükümlü savcılığa yönlendirildiklerini söyledi. Ertaş, dilekçe sahiplerinin daha sonra kendileri dilekçelerini savcılığa ulaştıracaklarını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious