DTP'li vekilden içeride diyalog çağrısı

DTP'li vekilden içeride diyalog çağrısı.11262
  • Giriş : 21.11.2008 / 15:45:00

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan Hükümetin diplomasi trafiğini eleştirerek, “Dışarıda barış ve diyalog için geziyorsunuz, oysa içerde de barış ve diyaloga ihtiyaç var" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu"nda, Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Genel Sekreterliği 2009 Mali Yılı Bütçe görüşmeleri sürerken, bakanlığın bütçesi üzerine söz alan DTP"li Komisyon Üyesi Kaplan, Hükümetin dış politikasını eleştirdi. Türkiye"nin Irak politikasına değinen Kaplan, gelişmelerin hep güvenlik ekseninde değerlendirildiğini öne sürdü. Kaplan, “Kırmızı çizgilerden gelinen noktada, 40-50 milyar doların kaybedildiğiniö söyledi.

Türkiye"nin, Irak"ın kuzeyinde bulunan bölgesel yönetimle ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini belirten Kaplan, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani"nin Türkiye"ye yaptığı ziyarete anımsattı ve Talabani"nin Türkiye"ye yaptığı ziyaret sırasında, Irak bayrağının asılmadığını, doğru dürüst bir karşılama yapılmadığını ileri sürdü.

Sorunları Meclis"te konuşamadıklarını, Tartışamadıklarını söyleyen Kaplan, “Açık oturumlarda konuşamıyoruz. Özel gündemler de liderler ancak bir araya geliyor. Oysa hep dışarıda barış ve diyalog için geziyorsunuz içerde de barış ve diyaloğa ihtiyaç var. Kuzey Irak"ta hep arayış siyaseti öne çıkıyor. Oysa yeni bir siyasi anlayışa ihtiyaç var"dedi.

Türkiye"nin bazı ülkelerle yaşadığı vize sorununa de değinen Kaplan, diplomatik pasaportları olmasına rağmen bir çok ülkenin kendilerine vize uyguladığını belirtti.

"KIBRIS SÜRECİ NEREYE GİDİYOR?"

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal da yaptığı konuşmada, Kıbrıs sürecinin kötü bir yere doğru gittiğini, bu konudaki teslimiyetçi anlayışın Türkiye"yi çıkmaza doğru götürdüğünü söyledi. Rum Yönetimi Lideri Dmitri Hristofyas ile KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat"ın yaptığı görüşmelere dikkati çeken Günal, “Kıbrıs süreci kötü bir yere gidiyor. Teslimiyetçi anlayış bizi çıkmaza doğru götürüyorö diye konuştu.
Komisyon verdiği aranın ardından çalışmalarına devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*