DTP'li vekilin türban çıkışı

DTP'li vekilin türban çıkışı.23312
  • Giriş : 05.02.2008 / 10:19:00

DTP Bitlis Milletvekili Karabaş: "Hiç kimse İslam'ın emrettiği başörtüsüne ve giyim şekline karışamaz, Meclis'te yasağın kalkması yönünde oy kullanacağız"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, hiç kimsenin İslam'ın emrettiği ve insanların da İslam'ın emirlerine uyarak taktığı başörtüsüne ve giyim şekline karışamayacağını söyledi.
Karabaş, "İnsanların giyim şekline karışırsanız, inancına saygısızlık yapmış olursunuz. Aynı zamanda insanların özgürlüklerini kısıtlamış olursunuz. O zaman da (Biz özgür bir ülkede yaşıyoruz) diyemezsiniz." dedi.

Dininin gereğini yerine getirenlere saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Karabaş, "Ben ve partim, başörtüsü sorununda yasaklar kalksın ve başörtü serbest bırakılsın diye mücadele ediyoruz. Başından beri biz başörtüsü serbest bırakılsın diye uğraşıyoruz ama bazı basın yayın organları bizim konuşmalarımızı saptırarak, kamuoyunu yanlış bilgilendiriyor." diye konuştu.

Karabaş, "Bazı yayın organları bizi CHP gibi düşünüyormuş gibi göstermeye çalıştılar. Hayır kesinlikle bu durum böyle değil. Biz parti olarak en başından beri söyledik ve hala diyoruz. Başörtüsü insanların yaşadığı dini gereği takmaları gereken bir değerdir. İnsanlara ve dine saygı açısından serbest bırakılsın. İnsanlar başörtüleriyle okullarına gidebilsinler, iş yerlerine de gidebilsinler. Siz ancak birinin hakkını eğer o insan birini öldürürse veya bir suç işlerse kısıtlayabilirsiniz. Tamamen saf bir insanı sırf başörtüsü örtüyor diye cezalandıramazsınız. Başörtüsü takan bir insanın hakları neden kısıtlanıyor. Birini mi öldürmüş, bir suç mu işlemiş?." şeklinde konuştu.

DTP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, Meclis'e sunulacak oylamada başörtüsü yasağının kesinlikle kalkması yönünde oy kullanacaklarını da sözlerine ekledi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious