DTP'li vekillere dokunulacak

DTP'li vekillere dokunulacak .9359
  • Giriş : 04.09.2007 / 15:40:00

Aysel Tuğluk ve Ayla Akat Ata, yargılanmaya devam edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) milletvekilleri Aysel Tuğluk ve Ayla Akat Ata, bazı basın yayın kuruluşlarında yayınlanan haberlerden dolayı ''yasa dışı örgüt propagandası yapmak'' suçundan haklarında açılan dava kapsamında yargılanmaya devam edecek.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Aysel Tuğluk ve Ayla Akat Ata'nın avukatı Özcan Kılıç katıldı.

Duruşmada, Aysel Tuğluk'un Ankara Ağır Ceza Mahkemesi tarafından talimatla savunmasının alındığı tutanağa geçirildi.

Duruşmada söz alan Cumhuriyet Savcısı Selim Berna Altay, Anayasa'nın ''yasama dokunulmazlığı''nı düzenleyen 83. maddesinde yer alan ve 14. maddeye yapılan atıf karşısında davanın niteliğine göre sanıklar Tuğluk ile Ata yönünden yargılamanın devamına karar verilmesini, durumun da Meclis başkanlığına bildirilmesini istedi.

Mahkemeye heyeti de Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen Aysel Tuğluk ile Batman'dan bağımsız olarak seçilen milletvekili Ayla Akat Ata hakkında açılan davaların niteliği gereği, bu sanıklar yönünden yargılamanın Anayasa'nın 14. maddesi gereğince devamına karar verdi.

Mahkeme, Anayasa'nın 83. maddesi gereğince de durumunun TBMM Başkanlığına bildirilmesine hükmetti.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde başka kişilerle birlikte yargılanan Tuğluk ile Ata hakkında, aralarında Gündem Gazetesinin de bulunduğu bazı basın yayın kuruluşlarında yayınlanan çeşitli haberlerden dolayı ''yasa dışı örgüt propagandası yapmak'' suçundan 1 yıldan 5'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

-ANAYASA'NIN İLGİLİ MADDELERİ-

Anayasa'nın ''Yasama Dokunulmazlığı''nı düzenleyen 83. maddesi aşağıdaki hükümleri içeriyor:

''Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) üyeleri, Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, Meclis'te ileri sürdükleri düşüncelerden, o oturumdaki Başkanlık Divanının teklifi üzerine Meclis'ce başka bir karar alınmadıkça bunları Meclis dışında tekrarlamak ve açığa vurmaktan sorumlu tutulamazlar.
Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis'in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasa'nın 14'üncü maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır. Ancak, bu halde yetkili makam, durumu hemen ve doğrudan doğruya TBMM'ye bildirmek zorundadır.

TBMM üyesi hakkında, seçiminden önce veya sonra verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi, üyelik sıfatının sona ermesine bırakılır; üyelik süresince zaman aşımı işlemez.

Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma, Meclisin yeniden dokunulmazlığını kaldırmasına bağlıdır. TBMM'deki siyasi parti gruplarınca, yasama dokunulmazlığı ile ilgili görüşme yapılamaz ve karar alınamaz.''

-14. MADDE-

Anayasa'nın ''Temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması''nı düzenleyen 14. maddesinde ise şu ifadeler yer alıyor:

''Anayasa'da yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz.

Anayasa hükümlerinden hiçbiri, devlete veya kişilere, Anayasa'yla tanınan temel hak ve hürriyetlerin yok edilmesini veya Anayasa'da belirtilenden daha geniş şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz.

Bu hükümlere aykırı faaliyette bulunanlar hakkında uygulanacak müeyyideler, kanunla düzenlenir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious