DTP’liler ‘Bask modeli’ istiyor

DTP’liler ‘Bask modeli’ istiyor.11728
  • Giriş : 08.07.2009 / 15:10:00

DTP, Kürt sorununun çözüm için bir rapor hazırladı. “Bask Modeli”nin önerildiği raporda, Irak Anayasası’ndan örnekler de veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DTP'liler eğer Köşk'ten randevu alabilirlerse raporu Cumhurbaşkanı Gül'e sunacak.

DTP, hafta sonunda Mersin'de yaptığı kampın ardından Kürt sorununun çözümü için önerilerini bir rapor haline getirdi.

NTV, DTP'nin Çankaya Köşkü'ne sunmaya hazırlandığı bu rapora ulaştı.

TÜRKİYE 7 EYALETE AYRILIYOR

DTP'nin öneriler listesinde ilk sırada demokratik özerklik projesi yer alıyor. 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in "Türkiye 7 eyalet ayrılabilir" şeklindeki fikrine de vurgu yapılıyor

DTP, yerel yönetimlerin güçlendirilmesinin gerekliliğine de dikkat çekiyor. Doğal zenginliklerin paylaşımı konusunda belediyelere hak tanınması isteniyor. Petrol ve maden kaynaklarının bölüşümü ve kullanılmasının yerel idarelere bağlanması talep ediliyor.

Öneriler listesinde Anayasa'da dil ve eğitim özgürlüğü'nün güvence altına alınması da talep ediliyor. Anayasa metninde hiçbir etnik köken vurgusu yapılmaması, ancak kimliklere milliyet yazılması isteniyor. Irak Anayasası'ndan örnek verilerek eğitim ve dil konusunda çok kültürlü yapının gereklerinin yerine getirilebileceği belirtiliyor.

Listede "Bask Modeli"nin Türkiye'de birebir uygulanabileceği belirtiliyor. İspanya'da Franco döneminde genel af çıkarıldığı hatırlatılıyor. Türkiye'de de geçmişle hesaplaşmanın bırakılması ve genel af ilan edilmesi öneriliyor, "İskoç Modeli"nde ısrarcı olunmuyor, sadece modelin incelenmesi isteniyor.

ÖCALAN'IN ÖNERİLERİ DE RAPORDA

Abdullah Öcalan'ın önerilerinin bir kısmının da dikkate alınması talep ediliyor. Öcalan'ın Türk bayrağı, tek resmi dil ve üniter yapıya muhalefetinin olmadığı hatırlatılıyor.

DTP'nin Cumhurbaşkanı Gül'den randevu alması durumunda kendisinden Kürt sorununun çözümü konusunda etkin insiyatif kullanmasını isteyeceği de belirtiliyor.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*