DTP'liler Emniyet binasını kordona aldı

DTP'liler Emniyet binasını kordona aldı.21281
  • Giriş : 21.03.2009 / 18:13:00

Şanlıurfa'nın ilçelerinde yapılan Nevruz kutlamaları sırasında, Nevruz kutlamalarına katılanlar geçerken DTP'li görevliliren emniyet binasını kordono alması dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şanlıurfa'nın ilçelerinde yapılan Nevruz kutlamaları 'Öcalan' ve 'PKK' sloganları eşliğinde gerçekleşti. Öcalan ile sözde örgütü renklerini anımsatan bez parçalarının taşındığı kutlamalarda, sık sık PKK ve Öcalan lehine sloganlar atıldı. Suruç İlçesi'nde yapılan kutlamalarda ise, kutlama alanına yürüyen grubun güzergah üzerindeki İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne saldırmaması için Emniyet Müdürlüğü önüne DTP'li görevliler tarafından etten duvar oluşturuldu.

Suruç İlçesi'nde yaklaşık 10 bin kişi Buğday pazarında yapılan kutlamalara katıldı. Peşmerge kıyafetini andıran yerel kıyafetler giymiş olan DTP'li Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin, DTP Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Ayhan, kutlamaların yapıldığı alana kalabalık bir grup ile geldi. Parti binasından kutlamaların yapıldığı Buğday pazarına yaklaşık 2 kilometre yürüyen grup, yol boyunca PKK ve Öcalan lehine Türkçe ve Kürtçe sloganlar attı. Yol güzergahı üzerinde bulunan Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün önünden geçilmesi sırasında ise DTP'liler olası saldırı ihtimaline karşı çok sayıda partiliyi emniyet önünde görevlendirdi. İl başkanın talimatıyla birbirleriyle el ele tutuşan partililer, Emniyet Müdürlüğü'nü koruma altına alırken, kalabalık ise geçiş sırasında polis merkezi önünde yoğun şekilde Öcalan sloganları attı. Kutlama alanına gelen DTP'li yöneticiler zafer işareti yaparak halkı selamladıktan sonra, 'Suruç Ovası Apocular Yuvası' sloganları eşliğinde nevruz ateşini yaktı. Platformda kalabalığa kürtçe seslenen DTP'li Belediye Başkanı Ethem Şahin, 29 Mart seçimlerinin kendi zaferleri ile sonuçlanacağını ifade etti. DTP İl Başkanı İbrahim Ayhan ise, seçimlerin Kürt halkının özgürlük seçimi anlamını taşıdığını vurgulayarak herkesi oylarına sahip çıkmaya davet etti. Konuşmaarın ardından partililer, barışın simgesi olan güvercinleri havaya uçururken, yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı, kadınların önde, erkeklerin ise arkada yer aldığı alanda, yüzlerini puşi ile gizlemiş bazı gençler bölücü başı Öcalan'ın posterlerini açtı. Kalabalık sık sık Türkçe ve Kürtçe, "Biji Aşiti' (Yaşasın Barış), 'Biji Nevroz' (Yaşasın Nevroz), 'Şehit Namırın' (Şehitler Ölmez) 'Sayın Öcalan', 'Katil Erdoğan', 'PKK halktın halk burada', 'Suruç ovası Apocular yuvası' şeklinde slogan attığı görüldü.

SİVEREK

Siverek'te ise Şirinkuyu Mahallesi'nde bulunan ilçe stadının yanındaki boş alanda kutlamalar yapıldı. DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'nin yer aldığı kutlamalara katılan yaklaşık 4 bin kişi sık sık PKK ve Öcalan lehine slogan atıp, bölücü başına ait posterleri açtı.

Burada partililerine seslenen Binici, Nevruz'un başkaldırı olduğunu hatırlatarak, "Herkes bu baş kaldırıyı 30 Mart'ta seçim zaferi ile taçlandırmak için çalışmalı" dedi.

Öcalan ve PKK sloganları arasında yapılan konuşmalardan sonra Kürt sanatçıların sahne aldığı kutlamalar olaysız sona erdi.

VİRANŞEHİR

Viranşehir'in Demirel Mahallesi'nde yapılan kutlamalara yaklaşık 6 bin kişi katıldı. Nevruz ateşi etrafında toplanan kalabalık sık sık PKK ve Öcalan lehine slogan attı. Öcalan'a ait posterler ile bölücü örgütünün sözde bayraklarını açan kalabalık, ayrıca daha önceki çatışmalarda yaşamını yitiren bölücülere ait fotoğrafları taşıdı. Kutlamalara katılan kalabalığa DTP'liler Kürtçe konuşmalar yapıp, yerel seçimlerde destek istedi.

Birecik, Halfeti, Hilvan, Ceylanpınar ve Bozova ilçelerinde yapılan kutlamalara katılan kişiler de yasa dışı slogan atıp, bölücü örgütünü simgeleyen bez parçaları ile Öcalan'a ait posterleri taşıdı. İlçelerde kutlamalar olaysız şekilde sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*